Demir'in ilk favori albümü: Çocuk Diskosu

Suat Kavukluoğlu, ünlü sanatçıların yeniden yorumladığı çocuk şarkılarından oluşan ‘Çocuk Diskosu’ albümünü, bir yaşındaki yeğeni Demir ile birlikte dinledi. İşte Demir'in en sevdiği şarkılar ve albümle ilgili ilk izlenimler...

ntv.com.tr 03.08.2016 - 17:33

Demir'in ilk favori albümü: Çocuk Diskosu

Türk pop müziğin geçmişine ve bugünlerine hizmetleriyle büyük alkışı hak eden, yapımcı, radyo programcısı ve DJ Hakan Eren'in çocuklara armağan ettiği "Çocuk Diskosu" albümü geçtiğimiz günlerde yayınlandı.  Atiye'den Soner Arıca'ya, Işıl Yücesoy'dan Yeşim Salkım'a müziğin usta yorumcularının bu kez hepimizin çok iyi bildiği çocuk şarkılarını seslendirdiği bu albüm beni heyecanlandırdı. DJ Serdar Ayyıldız ve DJ Selami Bilgiç'in modern düzenlemeleriyle yeniden hayat bulan bu şarkıları bir yaşını yeni dolduran yeğenim Demir Kavukluoğlu ile birlikte dinledim. Benim fikirlerimden ziyade onun albüme vereceği tepkilerin daha gerçek ve doğru olacağını düşündüm. Hislerimde yanılmadım. Demir albümü çok sevdi.

DEMİR’İN EN SEVDİĞİ ŞARKI “KİKİKİ KOKOKO”

Demir henüz konuşamıyor ama bütün şarkılara heyecanla tepkiler veriyor, dans ediyor ve hatta hangi şarkıyı daha çok sevdiğini bile hareketleriyle belli ediyor. Demir'in bu albümde favorisi Atiye'nin yorumladığı "KiKiKi KoKoKo" oldu.. O şarkıyı ne zaman duysa hemen dans etmeye, minik elleri ve ayaklarıyla tempo tutmaya başlıyor. 80’lerde Pippo Franco tarafından seslendirilen ve tüm dünyada çok popüler olan bu şarkı Soner Arıca’nın incelikli sözleri ve Atiye’nin dinamik yorumuyla bu albümün en iyilerinden...

HANDE ATAİZİ’DEN “KIRMIZI BALIK”

Albümde Demir’in ikinci sevdiği şarkı ise Hande Ataizi'nin yorumuyla "Kırmızı Balık" oldu. Bu şarkı onun ilk ninni şarkılarından olduğu için zannediyorum onda ayrı bir yeri var. Konuşmaya ve kelimeleri anlamaya başlayınca ona “Kırmızı Balık”ın hikayesini anlatacağım. Aslında ben bu şarkının bebekler ve çocuklar dünyasında bu kadar popüler olduğunu Demir’den önce bilmiyordum. Bizim zamanımızda “Kırmızı Balık” yoktu. Demir’le birlikte keşfettiğim bu şarkıya Hande Ataizi’nin yorumu da çok yakışmış. Kendisi de yakın zamanda anne olan Ataizi, şarkıyı çocukların dünyasına girip onlarla konuşur gibi yorumlamış.

AYNUR AYDIN’DAN “YAĞ SATARIM BAL SATARIM”

Albümde Aynur Aydın ise bizim çocukluğumuzun en meşhur şarkılı oyunlarından “Yağ Satarım Bal Satarım”la yer alıyor. Yıllar sonra Demir’in de bu şarkıya tatlı tepkiler verdiğini görmek beni duygulandırdı.

“BALTALAR ELİMİZDE”, “KÜÇÜK KURBAĞA”, “SAY BAK” VE DİĞERLERİ

Albümde İrfan Özata yine bizim çocukluğumuzdan “Baltalar Elimizde” ile yer alırken, Beyza Durmaz “Küçük Kurbağa” ile, Tuğba Özerk “Küçük Ayşe Küçük Asker”ile , Kendi “Say Bak” ile karşımıza çıkıyor.  Gazeteci ve televizyoncu Mesut Yar ise ilk kez bu albüm için stüdyoya girmiş. Çocuklar için “Horozumu Kaçırdılar”ı Voca Voice grubuyla a capalla yorumlamış. Albümün en farklı yorumlarından olmuş.

YEŞİM SALKIM KIZIYLA STÜDYOYA GİRDİ

Albümün en güzel sürprizlerinden biri de “Bak Postacı Geliyor” şarkısını Yeşim Salkım’ın kızı Ada Eratik’le yorumlamış olması.  Yeşim Salkım, ilk kez kızıyla bir şarkı kaydı için stüdyoya girmiş. Ada, şarkının klibininde de annesine eşlik ediyor. Her ikisini de böyle anlamlı bir projeye destek oldukları için gönülden kutluyorum. “Bak Postacı Geliyor” hem bizim, hem de onlar için çok kıymetli bir hatıra...

SONER ARICA’DAN “TİN TİN TİNİ MİNİ HANIM”

Daha önce birlikte çalıştığı müzisyen dostu Candan Köker’in oğlu Kuzey Köker’le “Arkadaşım Eşek” ve “Neler Oluyor Hayatta” isimli şarkıları yorumlayan Soner Arıca, bu albümde “Tin Tin Tini Mini Hanım”la yer alıyor. Soner’i yakından tanıyan biri olarak çocukları ne kadar çok sevdiğini biliyorum. Elbette herkes çocukları çok sever ama herkes özel bir bağ kuramaz, onların dilinden konuşamaz.  Soner bunu rahatlıkla yapabiliyor. Bu şarkının da rüzgarıyla bir çocuk programı yapsa ne güzel olur diye düşünüyorum. Yeni çağın Barış Manço’su olabilir diye düşünüyorum.

DEMİR’İN BABASININ ŞARKISI ZELİHA SUNAL’IN YORUMUYLA ALBÜMDE

Elbette bu albümde Demir için –o henüz tam anlayamasa da- anlamı büyük bir şarkı var. O da Zeliha Sunal’ın yorumuyla “Mini Mini Bir Kuş”... Efendim bu şarkı, Demir’in babasının çok sevdiği bir şarkıydı. Hatta kardeşim bu şarkıyı bizim sünnet düğünümüzde sahneye çıkıp “Bir dakika, ben şarkı söylemek istiyorum” diye çıkıp söylemişti. Albümü Demir’le dinlerken biz de kardeşimle çocukluk günlerimize gittik. Yeniden çocuk olduk şarkılar boyunca.  Ne kadar büyürsek büyüyelim, hepimizin “çocukluğu” bugün hala tek sığınabileceğimiz, hala en güvenli liman. Hayat üzerimize üzerimize geldiğinde bence hepimiz bunu yapmalıyız. Çocukluğumuza dönmeli, o günleri yeniden hatırlamalı, o günlerin şarkılarına, kitaplarına, filmlerine sığınmalıyız. Hayatın zor basamaklarını çıkarken “içimizdeki çocuk”u hep yaşatmaya çalışmalıyız. İçimizdeki çocuk ölürse, işte o gün gerçekten iş işten geçmiş olur. Ne olur içimizdeki çocuğun umudunu ve heyecanını yaşatalım.

ALBÜMÜN KAPANIŞI IŞIL ABLAMIZDAN

Albümün kapanışını “Fış Fış Kayıkçı” ile Işıl Yücesoy yapıyor. Bugünlerde “Zamansız” albümüyle bize hediye gibi gelen Işıl ablamız, çocuklarını da unutmamış, onlara bu albümde “Fış Fış Kayıkçı”yı söylemiş. Hep bizimle olsun, bin yaşasın diyoruz.

ALBÜMLE İLGİLİ NOTLAR:

*Albümde bütün çocuk şarkılarını genç kuşağın öne çıkan DJ’leri Selami Bilgiç ve Serdar Ayyıldız modernize ederek yeniden düzenledi. Genel olarak şarkıların atmosferini ve duygusunu koruyarak  “Çocuk Diskosu” adını hak edecek düzenlemeler çıkmış ortaya. Her ikisini de bu hassas dengede ince işçilik için tebrik ediyorum.

* Türkiye'de ilk kez, bir albümde yer alan şarkıların tamamına klip çekildi. Son günlerde çektiği kliplerle adından söz ettiren Gökhan Özdemir’in yönetmenliğini üstlendiği kliplere Volkan Budak tarafından birbirinden eğlenceli animasyonlar yapıldı. Her biri çok eğlenceli olan bu klipleri Ossi Müzik’in Youtube kanalında izleyebilirsiniz.

 

Sayfa Yükleniyor...