Deniz Seki tahliye olacak mı? (Avukatı açıkladı)

Uzun süredir cevaevinde bulunan şarkıcı Deniz Seki'nin avukatı 38 bin kişinin cezaevlerinden çıkmasını sağlayacak düzenlemeden Seki'nin faydalanamayacağını açıkladı.

Haberler 17.08.2016 - 11:31

Deniz Seki tahliye olacak mı? (Avukatı açıkladı)

671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete'de yer aldı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da düzenlemenin detaylarını paylaştı. Bozdağ, düzenlemenin 38 bin kişiyi kapsayacağını aktardı. Söz konusu düzenleme sonrası durumu en çok merak edilen isimlerden biri de 46 yaşındaki sanatçı Deniz Seki oldu.

SOSYAL MEDYADAN AÇIKLADI

Deniz Seki ile ilgili durumu avukatı Naim Karakaya açıkladı. Karakaya sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda şunları söyledi: "*671 sayılı KHK ile şartlı salıvermeden önceki denetimli serbestlik 1 yıldan 2 yıla çıktı. Şartlı salıvermedeki oran da üçte ikiden yarıya indi(1)*KHK, hükümlüler arasında eşitlik ilkesine aykırı gayri adil bir ayırım yaptı. Deniz Seki bu KHK dan istifade edemiyor. Bakan Bozdağ, düzenlemenin kapsam dışında kalan maddeleri de sıraladı. Bakan Bozdağ'ın açıklamasına göre 'uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti' yapan kişiler de kapsam dışında bırakıldı"

DENİZ SEKİ'NİN AVUKATI NAİM KARAYA'NIN YAPTIĞI PAYLAŞIMLAR:

"TOPLUMSAL HELALLEŞME OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİ"

Bu durum üzerine Deniz Seki cephesinden de açıklama geldi. Açıklamada şöyle denildi: "671 sayılı KHK ile çıkarılan denetimli serbestlik ve şartlı salıverme hükümleri yönünden hükümlüler arasında yaptığı ayırım gayri adildir. Bu tür uygulamalar bir toplumsal helalleşme olarak değerlendirilmeli ve ayırımın daha adil şekilde yapılması beklentisini karşılamalı idi. 

HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADI

Deniz Seki’ye “sen çok yükseklere uçmuşsun biraz burnun yere sürtsün” diyerek tutuklamaya sevk eden soruşturma savcısı, mahkumiyet kararına imza atan Ağır Ceza Mahkemesi üyelerinin üç hakimden ikisi, lehine temyizi geri çeken duruşma savcısı, Yargıtay Dairesinde aleyhe oy kullanan her iki üye şu anda açığa alınıp tutuklanırken böyle göz önünde olan ve toplumun bir kesiminin sindirilmesi sonucunu doğuran bir yargılamada hiçbir sorun görmemek ve verilen kararın sadece dosya kapsamına göre verildiği sanılarak bu suç ve hükümlüleri özel olarak kapsam dışı bırakmak adalet duygusunu zedelemiştir.
Anılan kararname, sıkışmış hukuk düzeninin gerçek bir mağduru olan ve adalet beklentisi içinde olan Deniz Seki’de hayal kırıklığı oluşturmuştur.
Daha adil bir düzenlemenin beklentisi içerisindeyiz."

AF DEĞİL DÜZENLEME

İstanbul Barosu'na üye avukat Sefa Karcıoğlu ise, düzenleme ile ilgili şu görüşü paylaştı: "Öncelikle belirtmek gerekir ki, Bakan'ın (Adalet Bakanı Bozdağ) da dediği gibi bu bir af değil düzenleme şeklinde nitelendirilmektedir. Yeni düzenleme ile genel anlamda ve özetle daha önce mevcut denetimli serbestlk süresi 1 yıldan 2 yıla çıkarılmıştır. Bu şu demektir: Şartlı tahliyesine 2 yıl veya daha az kalan mahkumlar bu düzenlemeden yaralanacaklar.

Yine bundan ayrı olarak infaz kanunumuzdaki mevcut düzenlemede cezaların üçte ikisi infaz edildikten sonra şartlı tahliye yoluna gidilirken yeni düzenleme ile bu süre 1/2 olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla istisna belirtilen suçlar hariç olmak üzere hapis cezası alan mahkûmlar infaz sürelerini, toplam ceza miktarının 1/2'si olarak ve yine denetimli serbestlik süresini de 2 yıl olarak hesap edeceklerdir."

BEKİR BOZDAĞ'DAN DENİZ SEKİ AÇIKLAMASI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, OHAL kapsamında yayımlanan ve 38 bin kişiye tahliye yolu açan kararname hakkında konuşurken, cezaevinde olan Deniz Seki içinde açıklama yaptı.  Bakan Bozdağ şöyle konuştu: "Kamuoyunda bilinen bazı isimler son düzenlemeden yararlanamıyor. Mesela sanatçı Deniz Seki var. Kumpas davasından tek içeride olan Yüzbaşı Murat Eren var. 

"KAPSAM DIŞINDA"

"İstisnalar. Uyuşturucu imal veya ticareti suçu bu düzenlemenin kapsamı dışında. Terörle ilgili suçlar bunun kapsamı dışında. Anayasal düzene karşı suçlar bunun kapsamı dışında. Diğer bir ifadeyle darbe dediğimiz suçlar da bunun kapsamı dışında. İsnat edilen suçlar bu yasanın kapsamı dışında olduğu için yararlanamıyorlar"

Sayfa Yükleniyor...