Deniz Seki'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başvurusu sonuçlandı

Cezaevinde bulunan şarkıcı Deniz Seki’nin 2009 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yaptığı başvurunun sonucu açıklandı.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.06.2016 - 12:27 | Son Güncelleme : 23.06.2016 - 12:35

Deniz Seki'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başvurusu sonuçlandı

Uyuşturucu ticareti yapmak suçundan hapis cezasına çarptırılan şarkıcı Deniz Seki'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yaptığı başvurusu kabul edildi. 

Uyuşturucu ticareti yapmak suçundan çarptırıldığı hapis cezasını çeken Seki’nin başvurusuna olumlu karşılık veren AİHM, 45 yaşındaki şarkıcının "tutuklanma kararının mahkeme tarafından hukuka uygun biçimde derhal verilmiş olma" hakkının ihlal edildiği yönünde görüş bildirdi.

13 Şubat 2009 tarihinde tutuklanan ve ilk duruşması için 1 Ekim 2009 tarihine kadar toplam 218 gün beklemek durumunda kaldıktan sonra ilk duruşmada serbest bırakılan Seki, hak ihlaline uğradığı gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuru yapmıştı. 

Seki’nin avukatı Naim Karakaya’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yaptığı başvuru, yedi yıl gibi uzun bir süre sonra karara bağlandı. Yüksek Mahkeme öncelikle başvurucunun iç hukuk yollarını tükettiğine ve başvurunun kabul edilebilir olduğuna karar verdi.

TAZMİNAT YOK

Kararda Deniz Seki’nin tutuklu kaldığı bu süreçte tutukluluk incelemeleri için mahkemeye etkin bir başvuru hakkının sağlanmadığı için hükümetin İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesinin 5. maddesinin ihlal edildiği sonucuna varıldığı belirtildi.

İhlalin sonuçlarının giderilmesi talep edildiği için mahkeme Seki için bir tazminata hükmetmedi.

Sayfa Yükleniyor...