Depreme karşı yeni önlem: Tuvaletli asansör

Cumartesi günü meydana gelen 7.8 şiddetindeki depremin ardından Japonya yeniden depreme karşı alınabilecek önlemleri tartışıyor.

Haberler - ntv.com.tr 03.06.2015 - 11:28

Depreme karşı yeni önlem: Tuvaletli asansör

Japonya genelinde 620 bin adet asansör bulunuyor, bunların yüzde 20'si ise başkent Tokyo'daki binalarda hizmet veriyor. Uzmanlar, 20 bine yakın kişinin başkenti vuracak olası bir depreme asansörlerde yakalanabileceği uyarısında bulunuyor.

Coğrafi konumundan dolayı hayatın bir parçası olan depreme karşı yeni önlemler alma kararı alan Japonya hükümeti, bu uyarıyı göz önünde bulundurarak sektör temsilcileri ve uzmanlarla buluştu.

Binlerce kişinin olası bir depremde asansörlerde mahsur kalabileceği gerçeği çerçevesinde yapılan toplantılarda asansörlerde tuvalet bulunması teklifi gündeme geldi.

Acil durumlarda asansörlerde mahsur kalan kişiler için acil durum dolapları oluşturulması ve bu dolaplarda su ve temel gıda malzemelerinin yer alması da atılması beklenen adımlar arasında.

YAŞLILAR İÇİN DÜZENLEME YAPILMIŞTI

Geçtiğimiz aylarda Japonya, ülkedeki yaşlı nüfus için bazı asansörlerde oturulacak bölmelerin bulundurulmasını sağlayan bir kararı yürürlüğe sokmuştu. 

Sayfa Yükleniyor...