Dev darbukaya deri aranıyor

Keramik ustası, 300 kilogram çamur kullanarak 2,25 metre boyunda dev bir darbuka imal etti. Şimdi buna, müzik aleti fonksiyonu kazandırmak için uygun deri arıyor.

Anadolu Ajansı 12.02.2010 - 09:44

Dev darbukaya deri aranıyor

İzmir Menemen'in Asarlık Mahallesi'nde bulunan Deniz Kardeşler Keramik Tesisleri'nde Bilal Deniz tarafından üretilen dev darbuka 2,25 metre boyunda ve yaklaşık 1.21 metre çapındaki darbuka 20 günlük bir uğraş sonucu ortaya çıktı.

Keramik ustası Deniz, bir müşterisinin özel siparişi üzerine yapmaya başladığı dev darbuka için 300 kilogram çamur kullandığını kaydetti.

Tezgah üzerinde elle şekil vererek yaptığı dev darbukanın pişirme işlemini, mevcut kullandıkları fırına sığmadığı için iki parça halinde yaptıklarını ve sırlama işleminin ardından birleştirdiklerini anlatan Deniz, şu an en büyük sorunlarının ürettikleri bu dev darbukayı bir müzik aleti fonksiyonu kazandıracak uygun ölçüde deri bulamamak olduğunu kaydetti.

Yaklaşık 1,21 metre çapında ve çevresi 3,80 metre olan darbukaya gerecek deri bulduklarında eserin tamamen hazır olacağını belirten Deniz, bu eksikliği de gidererek dev darbukayı Menemen'de yapılacak olan 9 Eylül Şenlikleri'ne hazır hale getirmeyi istediklerini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...