Dikkat; bu noktalarda kaza yapabilirsiniz!

İstanbul'da ''kara noktalar'' diye tabir edilen trafik kazalarının yoğunlaştığı yerler belirlendi. Bu noktalarda, 8 ayda 122 ölümlü ve yaralamalı trafik kazası meydana geldi.

Anadolu Ajansı 02.12.2011 - 11:54

Dikkat; bu noktalarda kaza yapabilirsiniz!

İstanbul'da, bu yılın 8 aylık dönemi değerlendirildiğinde, ''kara noktalar'' diye tabir edilen, trafik kazalarının yoğunlaştığı yerler, Küçükçekmece Çobançeşme, Atatürk Havalanı Kavşağı, Bayrampaşa Sağmalcılar Viyadüğü üzeri, Küçükçekmece Askerlik Şubesi ve Avcılar arası, Bağcılar TEM otoyolu Mahmutbey mevkisi, Haliç Köprüsü üzeri, Kadıköy Uzunçayır İETT durakları mevkisi, Üsküdar Vezirspor ışıkları, Ümraniye Şile Yolu güney ve Ankara-Edirne yol ayrımı olarak belirlendi. Bu noktalarda, 8 ayda 122 ölümlü ve yaralamalı trafik kazası meydana geldi.

Bu yılın 8 ayında, kent genelinde kazaların yoğunlaştığı ''kara noktalar'' rapor edilerek, internet üzerindeki sistemden anında İstanbul Büyükşehir Belediyesine bildirildi.

Emniyetin tutanaklarına göre, Küçükçekmece Çobançeşme fidanlık mevkisinde, E-5 karayolu Atatürk Havaalanı Kavşağı'ndan Avcılar istikametine 800 metrelik kuzey-güney yol güzergahında 31 adet yaralamalı trafik kazası meydana geldi. Toplam 52 kişinin yaralandığı kazaların 21'nin güney yolunda, 10'unun da kuzey yolunda gerçekleştiği kaydedildi. Bu noktadaki kazaların çoğunlukla tek araçlı olduğu ve bu kazaların, sürücülerin takip mesafesini korumama, doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yapma kusurlarından kaynaklandığı rapor edildi.

Bayrampaşa eski hal yolu Sağmalcılar Viyadüğü üzeri kuzey-güney yol güzergahında da 9 adet yaralamalı trafik kazası oluştuğu, bu kazalarda toplam 21 kişinin yaralandığı, kazaların 6'ısının kuzey yolunda 3'ünün de güney yolunda yaşandığı tutanaklara geçti. Yine bu kazaların 7'sinin saat 21.00-00.00 arasında gerçekleştiği, çoğunda sürücülerin aşırı hız yaptıkları belirlendi.

E-5 Küçükçekmece Askerlik Şubesi ve Avcılar arasında ise kuzey güney yol güzergahında, 14 ölümlü ve yaralamalı trafik kazası gerçekleşirken, bu kazalarda 18 kişinin yaralandığı 1 kişinin de olay yerinde öldüğü kaydedildi.

ÇEVRE YOLLARI
Bağcılar TEM otoyolu kanal D binası karşısında, 11 adet ölümlü ve yaralamalı trafik kazası meydana geldiği, kazalarda 2 kişinin öldüğü, 11 kişinin de yaralandığı kaydedildi. Bu kazaların 5'inin güney, 6'sının da kuzey yolunda gerçekleştiği anlatıldı. Bu kazaların çoğunun, yağmurlu havada oluştuğu ve sürücülerin araç hızlarını, kavşaklara, tepe üstlerine, yaya geçitlerine yaklaşırken azaltmamaktan kaynaklandığı belirlendi.

Haliç Köprüsü üzeri kuzey-güney yol güzergahında da 20 adet yaralamalı trafik kazası meydana geldiği, kazalarda 27 kişinin yaralandığı, kazaların yarısının kuzey yarısının da güney yolunda gerçekleştiği tutanağa geçirildi. Buradaki kazaların çoğunun, arkadan ve yandan çarpma şeklinde oluştuğu, sürücülerin takip mesafesini korumama, hızlarını, yük ve teknik özelliğine, yolun durumuna göre ayarlamamaktan kaynaklandığı kaydedildi.

ANADOLU YAKASI
Kadıköy Uzunçayır E-5 İETT durakları mevkisinde, güneye katılımdan Otosan Köprüsü altına kadar, yaklaşık 120 metrelik alanda kuzey güney yolu güzergahında 13 adet yaralamalı trafik kazası gerçekleştiği belirlendi. Bu kazalarda 39 kişinin yaralandığı, kazaların 8'inin güney 5'inin de kuzey yolunda meydana geldiği kaydedildi.

Bu kazalarda sürücülerin en fazla arkadan çarpma, araçlarının hızlarını yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumuna göre uydurmama kusurları bulunduğu belirtildi.

Üsküdar Vezirspor ışıklarında ise 10 adet yaralamalı trafik kazası meydana gelirken, bu kazalarda 11 kişinin yaralandığı ve bu kazaların hepsinin Altunizade istikametinde oluştuğu raporda yer aldı. Bu kazaların çoğunun arkadan çarpma ve yayaya çarpma şeklinde oluştuğu, 5'inin de yağışlı havada gerçekleştiği anlatıldı.

Ümraniye Şile yolu güney yol ile Ankara-Edirne ayrımından Üsküdar istikametine 300 metrelik alanda ise 14 adet yaralamalı trafik kazası oluştuğu, kazalarda 21 kişinin yaralandığı belirlendi. Burada sürücülerin Ankara-Edirne yol ayrımına yaklaşırken hızlarını azaltmadıkları ve doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yaptıkları rapor edildi.

Emniyet yetkilileri, yılın ilk 8 ayında belirlenen bu ''kara noktalar''da 122 ölümlü ve yaralamalı trafik kazasının meydana geldiğini, bu bilgileri internet üzerindeki sistemden anında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile paylaştıklarını bildirdi.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...