Diskotek 50 yaşında

80’li yıllarda altın çağını yaşadı, diskjokeylik mesleğini yarattı, olmazsa olmazı “aynalı küre” kült bir nesne olarak tarihe geçti: Diskotekler milyonları eğlendirmeye devam ediyor.

30.07.2009 - 10:00

Diskotek 50 yaşında

“Dünyanın ilk diskoteği nerede açıldı? Londra’da mı, New York’ta mı, Berlin'de mi, yoksa Aachen’da mı?”

Aslında bu, ‘Kim 500 milyar ister?’ yarışması için ideal bir soru. Zira yanıt ne New York ne de Berlin.

Deutsche Welle'nin haberine göre, dünyanın ilk diskoteği bundan tam 50 yıl önce Almanya’nın batısındaki küçük sınır kenti Aachen’da “Scotch Club” adıyla açıldı; ilk kez burada bir diskjokey eşliğinde dans pistinde dans edildi.

Alman Diskotekler Birliği bu tarihi yıldönümünü Almanya çapında düzenlenecek büyük bir parti ile kutlamayı planlıyor. Birliğin başkanı Stephan Büttner, “tek bir yerde değil, diskoteklerin olduğu her yerde kutlama yapmak istiyoruz” diyor. Büttner, “23-24 Ekim tarihlerinde Almanya’nın en büyük partisi yapılacak” sözleriyle Ekim ayında dansa ve eğlenceye doyulacağının müjdesini verdi. Bu büyük kutlamaya 1000’den fazla işletmecinin, diskjokeyin, geçmişin ve günümüzün ünlü yıldızlarının katılması bekleniyor.

Diskoteklere ilgi sürüyor

Aachen'daki ilk diskotek "Scoth Club" tan 1965 yılına ait bir fotoğraf Aachen'daki ilk diskotek "Scoth Club" tan 1965 yılına ait bir fotoğraf

50’li yılların ünlü dans şarkılarından Bill Haley'nin “Rock Around The Clock”undan, günümüzün sevilen disko şarkılarından Lady Gaga’nın “Pokerface”ine gelene kadar dans müzikleri ve eğlence anlayışı büyük bir dönüşümden geçti.

Alman Diskotekler Birliği Başkanı Stephan Büttner, “geçmişte olduğu gibi günümüzde de zevk, eğlence ve iletişim ön planda yer alıyor” diyor. Büttner, diskoteklerin altın çağının yaşandığı 80’li yıllarda diskoya gidenlerin sayısının yılda 100 milyona vardığını, bu rakamın bugün de 80 ila 90 milyon arasında olduğunu belirtiyor.

Dünyanın ilk diskjokeyi

‘Dünyanın ilk diskjokeyi’ unvanını kazanan Klaus Quirini ‘Dünyanın ilk diskjokeyi’ unvanını kazanan Klaus Quirini

İlk diskoteğin kuruluşunun 50’inci yıldönümünü heyecanla bekleyen bir isim de kuşkusuz bu diskotekte diskjokeylik yaparak ‘dünyanın ilk diskjokeyi’ unvanını kazanan Klaus Quirini. Bugün 68 yaşında olan Quirini, “ Scotch Club 1958 yılında lokanta olarak açılmıştı, ancak bir yıl sonra battı. Sahibi de gelip benimle konuştu. Amacı, Radyo Lüksemburg’daki programlar örnek alınarak, plakların geceleri canlı şekilde çalınmasıydı” sözleriyle ilk diskoteğin kuruluş hikâyesini anlatıyor. Kendisine “Heinrich” lakabını takan Quirini, uzun dans gecelerine Belçika, Hollanda gibi komşu ülkelerden de çok sayıda dans tutkununun geldiğini söylüyor.

‘Scotch Club’ o dönemlerde diskotek olarak değil, “Jokey Dans Barı” olarak adlandırılıyordu. İlk diskjokey Klaus Quirini, “diskotek sözcüğü 60’lı yılların ortalarında sözlüklere girdi. Bundan tam 15 yıl sonra da ‘Cumartesi Gecesi Ateşi’ adlı dans filmiyle birlikte diskotekler ABD’nin günlük hayatının bir parçası oldu’ sözleriyle o günlerde dair hatıralarını anlatıyor. Quirini’ye göre, diskoteğe gitmek hala gençlerin en önemli boş zaman aktivitelerinden biri. İlk diskjokey, diskoteklerin hala ilk gençlik aşklarının başladığı yerler olduğunu söylüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...