Disneyland yabancılardan daha fazla ücret alıyor

Son zamanlarda dev şirketlere karşı başlattığı soruşturmalar ile dikkat çeken Avrupa Komisyonu, bu defa Disneyland'i mercek altına aldı.

ntv.com.tr 29.07.2015 - 11:58 | Son Güncelleme : 29.07.2015 - 12:00

Disneyland yabancılardan daha fazla ücret alıyor

Fransa'nın başkenti Paris'in dışında bulunan eğlence parkının İngiliz ve Alman turistlerden Fransızlar'a oranla daha fazla ücret aldığı öne sürülüyor. 

İddiaya göre, Disneyland'ın premium paketi için Fransızlar'dan 1,346 euro (4 bin TL) alınırken, İngilizler aynı hizmet için 1,870 euro (5 bin 700 TL), Almanlar ise 2,447 euro (7 bin 500 TL) ödemek zorunda kalıyor. 

İngiliz ve Alman turistlerden bu yönde bir dizi şikayet aldıklarını bildiren Avrupa Komisyonu sözcüsü, Disneyland'in AB yasalarını çiğneyip çiğnemediğinin araştırılacağını duyurdu.

AB yasaları gereği Fransa, eğlence parkının birlik kanunlarını çiğnediği iddialarını araştırmak ile zorunlu. Ancak Avrupa Komisyonu süreci yakından takip ederek Paris'ten bilgi isteme yetkisine sahip.

1992'de açılan eğlence parkı, yılda 15 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor.

TEKNOLOJİ DEVLERİNİ DE HEDEF ALMIŞTI 

Avrupa Komisyonu daha önce Google, Amazon ve Apple hakkında da benzer sebeplerden ötürü soruşturma başlatmıştı.

Komisyon bundan 5 sene önce 20 AB ve ABD merkezli şirketin şikayetleri üzerine Google hakkında soruşturma başlatmış, bu süreçte 3 defa uzlaşma zemini aranmış ama herhangi bir başarı sağlanamamıştı.

Sayfa Yükleniyor...