Doğal ürünlerden güzellik sırlarına

Bugün kullandığımız ilaçların ve kremlerin hemen hemen hepsinin içinde bitkiler var. Eczacı Nazan Kemali de doğaya tekrar yüzümüzü dönmeye başladığımız bu çağda saf bitkilerden hazırladığı ürünlerle yıllardır dertlere deva oluyor.

02.03.2009 - 13:31

Doğal ürünlerden güzellik sırlarına

Eczacı Nazan Kemali günümüzün cilt sorunlarına bitkilerle çare buluyor. Selülite deva evde basit bir uygulamayla yapılabilecek yosun tedavisiyle birlikte gelirken, diyete başlamadan yapılan detoks, vücuttan toksinleri attıktan sonra kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Yine evde hazırlanabilecek maskeler de oldukça kolay tarifli.

Önce İran’da Şah’ın baş eczacısı olan Kemali, daha sonra Jean Pierre kozmetik markasının uzman eğitmenliği ve ürün müdürlüğü görevini üstlenmiş. Ardından Türkiye’ye dönüşünde güzellik merkezi açan Nazan Hanım, şimdi Güney Afrika’da bitkilerle ilgili çalışmalarını sürdürürken meslek sahibi olmak isteyenlere ya da bitkilerle amatörce ilgilenenlere farklı alanlarda kurslar veriyor. Jean Pierre Kozmetiğin süresiz Türkiye mümessili olan Nazan hanım bu kurslar sonunda aynı markanın setifikalarını da veriyor. Ayrıca bilinclianne.com sitesinde yazıları yayınlanıyor. Nazan Kemali güzellik ve cilt bakım ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

-Bitkisel tedavi ile ilgli uyguladığınız zayıflama yönteminden bahseder misiniz?
RawJuice terapi, pişmemiş meyve ve sebzelerin sularıyla yapılıyor. Bunların içine şikayete göre bitki ekstereleri ilave ediyorum. Zayıflamak isteyenlere baştan bir detoks veriyorum. Sebze ve mevya sularının içine karıştırılan detoks. Bu detoks vücudu toksinlerden arıtıyor. Vücut toksinlerden arınmadan vücutta ilacın, zayıflama sisteminin, diyetin etkisi yok. Gözenekler tıkalıysa karaciğer yorgundur ve işlevini yapamıyordur. Zaten yağ metabolizmasını yapan karaciğerdir. Karaciğeri temizledikten sonra her iş güzel gider. O yüzden 1987 yıllarında zayıflamaya gelenlere önce detoks veriyordum. Önce vücudu temizliyorduk, ondan sonra uygulananlar faydalı oluyordu. Başarısı kanıtlanmış bu yöntemi hala kullanıyorum.

- Selülite en iyi gelen şey nedir?
Selülite en iyi gelen şeyin yosun olduğunu söyleyebilirim. Yosunun yağ parçalayıcı özelliği var. Ağızdan da kapsül olarak alınabilir. Vücuda sürüldüğünde de oldukça etkisi var. Yosunu başka bir madde ile karıştırmadan uygulamak lazım. Sürülebilecek yosun maddesini aldıktan sonra evde de kolaylıkla yapılabilecek bir uygulama bu. Sürdüğünüz bölgeyi streç filmlerle sararak bu uygulamayı yapabilirsiniz. Özellikle bölgesel incelme isteyenler için 15 seanslık bir uygulamada istenilen sonuçlar alınıyor.

-Hemoroid kremlerini ciltteki kırışıklıklar için kullanıyorlar, siz doğru buluyor musunuz?
Hemoroid kremlerin içinde eğer etken madde olarak kimyasallar içeren kortizon veya anestezik madde varsa zaten hemoroid için de onaylamıyorum. Aneztezik madde uyuşturuyor, kortizon ise geçici bir süreliğine iyi geliyor. Eğer bitkisel olarak hazırlanmışsa damar deformasyonunu tevadi ediciyse olabilir. Bir takım maddelerde salyangoz ya da sülüklerin tükürüğünde bulunan hiyalürinik asit var. Bu asit çizgilerin dolmasına yarıyor. Bazı preparatlarda bu madde varsa derinliği azaltmada etkili oluyor.

Kimyasalların bazı durumlarda zarar verdiğini düşünüyorum. Bitkilere inanıyorum, elbette ilaçlara ihtiyacımız var ama bitkilerin iyileştirme gücüne daha çok inanıyorum. Bitkiler yavaş tedavi ediyor ama kalıcı oluyor.

- Preparatlarda kullandığınız bitkiler neler?
Hazırladığım toniklerde papatya, gülsuyu, nane ve kekik özlerini kullanıyorum. Saç yağı olarak biberiye, defne, zeytinyağı. Badem yağı ve jojoba yağı aromaterapik ürünlerde baz olarak kullanılıyor. Ancak bunların vücutta kullanılması ağırdır. Yağın akışından da bunu anlayabiliyoruz. Yağ eğer ağır akıyorsa bunun vücut tarafından emilimi de zor olacaktır. (Mesela parafin hafiftir ama parafin petrolden elde edildiği için ben ona karşıyım.)
Buğday kabuğu yağı: E vitamini içerir. Serbest radikalleri bulundurduğu için yaşlanmayı geciktirir. Primrose(çoban çiçeği) yağı: Linoleik ve gama linoleik asit var. Adet öncesi dönemde hap olarak alındığında şişkinlikleri alıyor ve ağrıyı azaltıyor. Dıştan krem olarak da kullanılabilir.
Arı sütü: Arı sütü kapsül halinde senede 3 ay alınmalı. Vücudun yenilenmesini sağlıyor.
Aloe vera (Sarı sabır): Cilde çok iyi gelen bir ürün.
Cadı fındığı (Hamamelis): Vücuttaki şişlikleri alıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

- Verdiğiniz meslek kursları eğitimlerini anlatır mısınız?
Genelde 5 kişilik ve aynı meslek grubundan gelen kişilere kurs veriyorum. Cilt bakımı, lazerterapi, aromaterapi, fitoterapi, epilasyon konularında 15 saat ile 20 saat arası verilen derslerde meslek sahibi olabiliyorlar. Fiyatlar 1.200 YTL ile – 1.500 YTL arasında değişiyor.

Kurslar hakkında bilgi almak için Nazan Kemali- 05322453822Nazan Kemali’nin evde uygulanabilecek doğal maskeleri:

Kleopatra maskesi- Peeling ve nem için:
3 tatlı kaşığı silisli kum
3 tatlı kaşığı çiğ krema
1 kahve kaşığı bal
Yüzde 20 dakika bekletilir.

Bal maskesi:
1 yumurta sarısı
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı bal
Karıştıtlıp yüze sürülür 20 dakika beklenir.

Yulaf ezmesi maskesi- cilt temizliği için:
2 kaşık yulaf ezmesi
1 kaşık gülsuyu
Karıştırılarak hazırlanan krem yüze sürülür. 15 dakika bekletilir. Normal ciltlere ve yağlı ciltlere uygulanır. Yulaf ezmesi cildin derinleme temizlenmesine ve siyah noktalardan kurtulmayı sağlar.

Yoğurt maskesi- çizgi onarıcı:
1 yemek kaşığı yoğurt
2 kaşık bira mayası
1 tatlı kaşığı bal
Karıştırılıp ciltte 10 dakika bekletilir. Ilık suyla yıkanır. Yoğurt ciltteki ince çizgileri onarıcı güce sahip asitleri içerir ve aynı zamanda hassas ciltler için uygulanır.

Buğday unu maskesi- kuru ciltler için:
1 yumurta sarısı
Yarım yemek kaşığı buğday unu
¾ fincan bağdem yağı
1 yemek kaşığı damıtılmış su
Eklenip karıştırılır, karışım yüze sürülüp 15 dakika beklenir. Kuru ciltlere uygulanır.

Avokado maskesi:
Avokado yağlı bir meyvadır ve kuru ciltler için uygulanır. Besleyici meyve olan avokadonun içindeki vitaminler sayesinde cilt canlı ve sağlıklı görünüm kazanır. Meyve ezilir ve yumurta sarısı eklenir (biraz da gliserin eklenebilir). Yüzde 15 dakika bekletilip içilebilir.

Maske yaparken dikkat
-Maske yapmadan önce yüzünüze buhar banyosu uygulayın. Bunun için derin olmayan tencerede su kaynatıp, havluyla örttüğünüz yüzünüzü 5 dakika buhara tutun. Gözenekleri açtığını göreceksiniz.
-Göz kenarlarındaki cilt çok hassas olduğu için, buralara maske sürmeyin. Çünkü kırışıklıklara yol açar.
-Meyvelerle yaptığınız maskelerde, meyvelerin çürük olmamasına dikkat edin. Aksi takdirde cilde mikrop bulaştırabilirler. Ham meyveler de vitamin açısından çok zengin olmayacağı için, olgun meyveleri tercih edin.
-Maskeyi temizledikten sonra, cilde yağlıysa nemlendirici krem, kuruysa da yağlı bir krem sürün.
-Maske kullanıldığında yüz üzerinde hemen bir parlaklık oluşur. Maske uygularken yüzün tamamen hareketsiz olması gerekir. Özellikle sırt üstü yatarken maske uygulamak en doğru hareketlerden biridir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...