Bayburt Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Günaydın, kentin doğusunda şehir merkezine 50 kilometre mesafede bulunan Çımağıl Mağarası'nın 1993 yılında bir çoban tarafından tesadüfen bulunduğunu belirterek, mağaranın incelendikten sonra turizme kazandırılması yönünde görüş bildirildiğini ifade etti. 

Günaydın, mağaranın Bayburt Valiliği'nce 2007 yılında AB destekli bir projeyle projelendirilerek 2009'da turizme açıldığını söyledi. 

Aşağı Çımağıl köyünün Taşındibi Mahallesi'nde yer alan ve doğal güzellikleri nedeniyle ''Doğanın Yer Altı Sarayı'' olarak nitelendirilen mağaranın, 11 bölümden oluştuğunu belirten Günaydın, ''Mağarada küçük su birikintileri, sarkıtlar, dikitler, mağara incileri, mağara çiçekleri, organik desenli duvarlar, traverten basamakları ve fil kulakları bulunmaktadır'' dedi. 

Çımağıl Mağarası'nı geçen yıl yerli ve yabancı turistlerden oluşan yaklaşık 2 bin kişinin ziyaret ettiğini kaydeden Günaydın, ''Mağara 2 bin 700 rakımda bulunduğu için yalnızca yaz aylarında gezilebiliyor. Bu yıl turist sayısının geçen yıla oranla artacağını düşünüyoruz'' diye konuştu.