Dolce&Gabbana reklam filmi için Çinlilerden özür diledi

İtalyan moda evi DolceGabbana tarafından hazırlanan reklam filmi Çin'de büyük tepkiyle karşılanıp ırkçılıkla suçlanınca markanın kurucuları Domenico Dolce and Stefano Gabbana, hazırladıkları bir videoyla özür diledi.

23.11.2018 - 15:54 | Son Güncelleme : 23.11.2018 - 15:56

DolceGabbana reklam filmi için Çinlilerden özür diledi

Dolce&Gabbana, Çin'e özel hazırladığı reklamda çubukla pizza yemeye çalışan bir Çinli kadına yer vererek Çinlilerin tepkisini çekmiş; ırkçılık ve cinsiyetçilikle suçlanmıştı.

Kültürel açıdan duyarsız davranmakla suçlanan Dolce&Gabbana reklamına gelen eleştirilerin ardından İtalyan moda evinin kurucuları Domenico Dolce ve Stefano Gabbana, bir video çekerek Çinlilerden özür diledi. Çinliler hitaben “Bizi affedin” diyen moda tasarımcıları, videonun sonunda özürleri hep bir ağızdan Çince de dile getirdi.

"HATA YAPTIYSAK ÖZÜR DİLERİZ"

Domenico Dolce, "Olanları büyük bir üzüntü ile çok düşündük. Ülkenizde neden olduğumuz durum için çok özür diliyoruz. Ailelerimiz bize her zaman tüm dünyadaki farklı kültürlere saygı göstermemizi öğretti. Bu yüzden kültürünüzü yorumlarken hata yaptıysak özür dileriz" şeklinde konuştu.

"BİR DAHA ASLA OLMAYACAK"

Çin'e her zaman çok büyük hayranlık duyduklarını ve çok fazla Çin kentini ziyaret ettiklerini dile getiren Dolce, "Kültürünüze aşığız. Elbette daha öğrenecek çok şeyimiz var ve bu yüzden kendimizi ifade etme şeklinde hata yaptıysak sizden özür diliyoruz" ifadelerini kullandı.

Stefano Gabbana da "Sayıları çok fazla olan dünyadaki tüm Çinlilerden de özür dilemek isteriz. Bu özrü çok ciddiye alıyoruz. Bu tecrübeyi bir hazine olarak düşünüyoruz ve bir daha asla olmayacağını söylemek istiyoruz. Çin kültürüne her şeyiyle saygı göstereceğiz" dedi.

BOYKOT EDİLDİ

Çin kültürüne alaylı bir yaklaşımla bakan üç reklam kampanyasını sosyal medya sitesi Weibo'da yayımladıktan sonra büyük tepki alan moda devi için, reklamın ardından, Çinli sosyal medya kullanıcıları boykot çağrısı başlatmıştı. Ünlü moda evi, Şangay'daki bir defilesini iptal etmek zorunda kalmıştı.

Ayrıca, Dolce&Gabbana markasına ait ürünler de Çin'de internet satış sitelerinden engellenmeye başlamıştı.

İŞTE DOLCE&GABBANA'NIN IRKÇILIKLA SUÇLANAN REKLAMI

Sayfa Yükleniyor...