'Dünya Kültür Mirası Listesi' heyecanı

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, ilçenin UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınması yönünde çalışma yaptıkları bildirdi.

Anadolu Ajansı 25.02.2010 - 11:56

Gönenç, Bergama'nın turizm alanında daha fazla tanıtılması, tarihi ve kültürel varlıklarının dünyaca daha fazla bilinmesi için çaba harcadıklarını belirtti.
        
UNESCO'nun Bilgi Teknolojileri bölümünde kürsüsü bulunan, şehircilik ve planlama uzmanı İsviçre'nin Ecol Politeknik Lozan Üniversitesinden Profesör Jean Claude Bolay ile görüştüğünü bildiren Gönenç, şu bilgileri verdi:
        
''İstanbul Büyükşehir Belediyesine danışmanlık yapan ve bir toplantı için İstanbul'a gelen Prof. Bolay ve aynı üniversiteden Dekan Yard. Dr. Selin Şenocak ile İstanbul'da görüştük. Bergama, Asklepion'u ve Akropol'ü başta olmak üzere pek çok tarihi yapısıyla UNESCO'nun Kültür Miras Listesine girmeyi hak ediyor. Bergama'nın turizm alanında bir çığır açmasını istiyoruz. Uzmanlarla yaptığımız uzun toplantıların sonucunda, Bergama'nın dünyada daha fazla tanıtılması için UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'ne aday adayı olması yönünde çalışmalar yapmaya karar verdik. Bergama tarihi zenginlikleri ile bu adaylık sürecine uygun.''
        
Gönenç, görüştükleri Prof. Bolay ve Selin Şenocak'ın nisan ayı başında Bergama'ya geleceğini ve 15 günlük bir çalışmayla Bergama'nın mevcut durumun tespitini yapacağını belirterek, ''Sonra, UNESCO'ya aday adaylığı için alan yönetimi çalışmasına başlayacağız. Aynı zamanda Bergama'da yapacağız çalışmalar için Dünya Bankası'ndan ve İsviçre'nin Kalkınma Ajansı'ndan kredi alabilmek amacıyla projeler hazırlayacağız. Bergama'nın ülkemizde ve dünyada daha da tanınması için var gücümüzle çalışıyoruz'' şeklinde konuştu.
        

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...