New York’ta yaşayan Türk moda tasarımcısı Aslı Filinta, Tokyo’da Mart ayında katıldığı bir fuarda Japon Vogue dergisinin yüksek beğenisini kazanarak 27 Mayıs’taki Magazine Alive adlı sergiye davet adlı.

İlişkili Haberler


Dünya modasının öncülerinden Japon Vogue dergisi ve Japon moda markası Comme des Garcons, birlikte çalışmalarının 10. yılını farklı markaları bir araya getirdikleri 6 ay açık kalacak pop-up dükkanları ve sergi alanlarıyla kutlamaya karar verdiler. Kelimelerin ve görsellerin ötesinde ürünleri dergiden fırlamış halleriyle sergileyen proje, dünya moda gündemindeki önemli olaylardan biri. Sergide, Japon Vogue derisinin bu ay için konu ettiği Japon çizgi dünyası Manga teması da işlenenler arasında.

27 Mayıs’ta Japonya’nın şu andaki en gözde çağdaş sanatçısı Takashi Murakami, mağazanın açışılışını gerçekleştirdi.

Türk moda tasarımcısı Aslı Filinta’nın koleksiyonu Comme Des Garcons modaevinin baş tasarımcısı efsane Rei Kawakubo tarafından büyük beğeni kazandı.

Aslı Filinta’nın Kız Kulesi'nden esinlendiği "Kisses can fly" koleksiyonu, Chanel, Dior, Fendi, Celine, Lanvin, Martin Margiela, Pierre Hardy, Chloe, Marni, Derek Lam gibi dünya çapında tanınmış markaların ürünleriyle bir arada Tokyo'daki Dover Street Market adlı mağazada satılıyor.

Aslı Filinta kimdir?

1979 Adana doğumlu Aslı Filinta, Bilkent Üniversitesi Ekonomi mezunudur. Tasarıma takıyla başlayan tasarımcı daha sonra baskı ve kıyafet tasarlamıştır. Parsons adlı moda okulunda okumak için New York’a giden tasarımcı halen orada yaşamaktadır.