Dünya Ticaret Merkezi'nin çelikleri geri döndü

11 Eylül saldırıları ile yıkılan Dünya Ticaret Merkezi'nin kalıntılarındaki çeliklerden yapılan gemi ilk kez New York'a gelerek Ground Zero'ya uğradı.

03.11.2009 - 11:57

Dünya Ticaret Merkezi'nin çelikleri geri döndü

11 Eylül 2001'de Amerika'nın New York şehrinde düzenlenen saldırılarda yıkılan Dünya Ticaret Merkezi'nden arta kalan 7.5 tonluk çeliklerle inşa edilen USS New York adlı gemi New York'a geldi. İlk kez New York'a gelen gemi, çeliklerinin yapıldığı Dünya Ticaret Merkezi'nin olduğu alana uğradı.

Hudson Nehri'nden geçen geminin onuruna 21 el atış yapıldı. Gemide görev yapan 361 denizcinin yüzde 13'ü New York'tan ve bu oran normalin üzerinde. 250 donanma üyesini taşıyan gemide görev yapmak için de birçok talepte bulunulmuş.

Ground Zero olarak adlandırılan Dünya Ticaret Merkezi'nin yerle bir olan alanına uğrayan geminin demirleyeceği Pier 88'e gitmek için George Washignton Köpürüsü'nden geçmesi bekleniyor.

ABD Donanması 205 metre boyundaki geminin öncelikli amacının donanma seferleri için savaş ve destek ekiplmanları taşımak olacağını söylemişti. En fazla 720 tabur taşıyacak olan geminin, geniş güvertesi helikopter ve uçaklar için de kullanılabilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...