Avrupa'da ocak ayının 23. günü Krallar Günü olarak anılır. Yılbaşının hemen ardından bugüne özel turtalar pastane vitrinlerinde görülür. Bu özel günde her ülke kendi turtasını yapar. Fransızlar galette de rois, İspanyollar roscon, Amerikalılar king cake, Portekizliler bolo rei, Meksikalılar rosca, Yunanlılar vassilopita yapar. Türkiye’de ise milföy pastası yapılır.

 Nilgün Ertuğ
 Nilgün Ertuğ

Her ülkede farklı isimlerle anılsa da tatlıyı yemenin tek bir ritüeli var. Milföy hamurunun içine badem kreması konularak pişirilen bu turtanın içine minik bir porselen bebek gizlenir. Pastayı yerken kim porselen bebeği bulursa- ki genelde ailedeki en küçük çocuğun bulabilmesi için uğraşılır. O kişi günün kral ya da kraliçesi seçilir.

İşte size Krallar Günü ya da Dünya Turta günü'nde pişirmeniz ve afiyetle yemeniz için A la Dolce’nin sahibi Nilgün Ertuğ’dan nefis bir tarif. 

Milföy Hamuru için :
250 gr un
3 gr tuz
2,3 damla limon suyu ya da sirke
140 gr su
200 gr blok tereyağı
Kreması için:
250 gr süt
15 gr un
10 gr nişasta
38 gr şeker
1 tutam kristal vanilya
3 yumurta sarısı
20 gr tereyağ

Milföy hamurunun hazırlanışı:

200 gr blok tereyağı hariç bütün malzemeyi bir kapta yoğurun.
30 dakika dinlendirin ve 1 cm derinliğinde açın oda sıcaklığında ki tereyağını hamurun her tarafına yedirecek şekilde sürün.

KİTAP ŞEKLİNDE KAPATIN

Hamurun sağ tarafını hamurun ortasına gelecek şekilde katlayın. Hamurun sol tarafını da aynı şekilde uygulayın. Uyguladıktan sonra kitap şeklinde hamurun sol tarafını sağ tarafını kaplayacak şekilde kapatın

Uygulanan kaplama şekli aynı şekilde 2 defa daha yapılmalı. Daha sonra milföy hamurunu oklava yardımı ile 1 cm kalınlığında açın ve fırın tepsisine yerleştirin. Fırını 160 C ayarlayın hamurun üstüne bir ağırlık koyup 35-40 dakika kadar pişirin .

Milföy hamurunuz fırında pişerken kremasını hazırlayın. 250 gr sütü kristal vanilya ile kaynama derecesine getirin. Yumurta ve şekeri çırpın , bu karışıma un ve nişastayı ekleyip karıştırın. Ardından sıcak sütü yumurtalı karışıma yavaş yavaş dökün. Tekrar bütün malzemeyi ocak üzerine alıp pişirin . Ocaktan aldıktan sonra 20 gr tereyağını ekleyin.

"ÇİLEK YA DA FRANBUAZ EKLEYEBİYİRSİNİZ"

Fırından çıkan milföy hamurunuzu istediğiniz ölçülerde kesip içine kremasını sıkın. İsterseniz içine çilek ya da franbuaz ekleyebilirsiniz. Aynı işlemi ikinci ve üçüncü katları içinde yapıp, pudra şekeri ile süsleyin. Afiyet olsun.