Dünyanın en büyük hipodromunda 'Türk atı'

Dubai'de bugün yapılacak at yarışlarına Kayseri'de yetiştirilen ''Pan River'' adlı yarış atı da katılacak.

Anadolu Ajansı 26.03.2010 - 15:14

Dünyanın en büyük hipodromunda 'Türk atı'

Dubai'de 6 bin işçiyle inşa edilen ve 1700 metre uzunluğuyla dünyanın en uzun yatay binası olarak bilinen "Meydan Hipodromu" 10 milyon dolarlık ödüllü 15. Dubai Dünya Kupası yarışıyla açılıyor.


Mirhan Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Ali Demirhan, 17 ay önce temelini attıkları ve içinde 7 yıldızlı bir otel, atçılık müzesi, IMAX sineması ve 85 bin kişilik tribünlerin bulunduğu tesisi bitirdiklerini söyledi.

Dubai Başbakanı ve Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Raşid El Maktum ile Türkiye'den Taşyapı şirketiyle yüzde 51 ortak olarak kurdukları şirketle inşasına başladıkları tesisi, bini Türk olmak üzere 6 bin işçiyle yoğun olarak çalışarak yarış gününe yetiştirdikleri bildiren Demirhan, şu bilgileri verdi:

"Meydan Hipodromu'nda koşulacak 8 yarışta, toplam 26 milyon 250 bin dolar ikramiye verilecek.

Dubai Dünya Kupası birincisine ise 10 milyon dolar ödül var. Yarışlarda jokey Selim Kaya idaresinde Pan River isimli Türk atı da 5 milyon dolar toplam ödüllü yarışta yer alacak.

Açılış için 10 milyon dolarlık harcamayla görkemli gösteri yapılacak. Gösteride Türk bayrağı da yer alacak.
Dünyaca ünlü sanatçılar Elton John ve Santana da konser verecek."

Açılış törenine, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Behçet Homurlu da katılarak Dubai Dünya Kupası koşusu izleyecekler.

Dubai Dünya Kupası'nda Türkiye'yi Nevzat Seyok'un sahibi olduğu Pan River isimli at temsil edecek. Pan River, 2008'de Gazi Koşusu Şampiyonu olmuş, Dubai'de ise 11 Şubat'ta birinciliği, 4 Mart Perşembe günü de G2 Dubai City Of Gold Koşusu'nda boyun farkıyla ikinciliği elde etmişti.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...