Avustralya'da ilginç bir hamburger vakası yaşandı. 1995 yılında McDonald’s’tan yemek alan Casey Dean ve Eduard Nitz adlı iki Avustralyalı, toplu olarak aldıkları hamburgerlerden birini arkadaşları tarafından yenmeyince ahşap bir kutuya sakladı. Arkadaşları 20 yıl boyunca o hamburgeri yemedi ve hamburger kutuda kalmaya devam etti. Hamburgerin bu süre zarfında çürümediği ve bozulmadığı, sadece kaya kadar sert bir hale geldiği görüldü.

YARDIM KAMPANYASINA DÖNÜŞTÜ

Önce bir espri malzemesi olarak sosyal medyada yayılan bu hamburger, sonrasında ikili tarafından bir hayırseverlik kampanyasına dönüştürüldü. İkili, "Free the Burger" yani "hamburgeri azad et" adıyla başlattıkları kampanyada bir şarkı besteledi.

Depresyon ve sinir bozukluğuna dikkat çekmek için başlatılan kampanyaya katkı için bu şarkı para karşılığında indirilebiliyor. Kampanyalarına daha fazla dikkat çekmek için ikili tanıtım yüzü olarak ABD’li ünlü rapçi Kanye West’i o eski hamburgeri yiyen bir fotoğrafla kullandı.

Kanye West’in bu haliyle tişört, çanta ve telefon kapları da kampanya kapsamında satılıyor. CNBC kanalına konuşan ikili kampanyalarının tüm dünyada ses getirmeye başladığını söyledi.