Dünyayı dolaştı, Türkiye'de şaşırdı!

Denis Mayet, çocukluğundan beri farklı bir hayat yaşamak istiyordu. 13 Mart 2007’de eşi ve çocukları Fransa’dan ayrıldı. 3 yıl boyunca, 15 metrekarelik karavan ile dünyayı dolaştı. Dönüş yolunda ise Türkiye’den geçti...

17.03.2010 - 17:18

Dünyayı dolaştı, Türkiye'de şaşırdı!

DHA'nın haberine göre; Güney Fransa’da, ünlü tatil merkezi Saint Tropez’in yakınındaki Le Luc şehrinde yaşayan Fransız diş hekimi Denis Mayet, 43 yaşına girdiği gün eşi Nanou'ya, bir yıl sonra bütün yaşamlarını değiştirecek birşey yapacaklarını söyledi. Mayet’in ilk fikri, Pasifik Okyanus’unda küçük bir ada alıp orada yaşamaktı... Ancak çocuklarının okula gitmesinden dolayı bu hayali gerçekleştirmek imkansızdı.

Karı-koca ne yapacaklarını düşünürken, ilaç pazarlamacısı Nanou Mayet’in internette gördüğü, karavanla dolaşan insanlar rotalarını belirlemiş oldu.

Bir yıl bounca bu gezi için hazırlandılar, çocukların eğitimlerinin aksamaması için öğretmenlik eğitimi aldılar. Gezi boyunca da gittikleri ülkelerdeki Fransız Konsoloslukları aracılığıyla müfredat kapsamındaki kitapları edindiler, iki haftada bir çocukları sınav yapıp sonuçları Fransa’daki okullarıyla paylaştılar.

Mayet, planın maddi kaynağını sağlamak için muayenehanesini devredip, Le Luc’taki evini kiraya verdi. Yeni aldıkları karavanı 13 Mart 2007’de bir yük gemisine yükleyen aile, bir aylık deniz yolculuğundan sonra dünya turuna Arjantin’den başladı. Amerika, Asya ve Afrika kıtasını gezdiler.

3 yılda yaklaşık 30 ülke dolaşan aile 100 bin kilometrenin üzerinde yol yaptı. Yola çıktıklarında 6 yaşındaki Timoty 9, 9 yaşındaki Oceane ise 12 yaşına girdi.

TÜRKİYE’DEKİ BENZİN FİYATINA ŞAŞIRDILAR
Çocuklarının arkadaş ihtiyacından dolayı dönüşe geçen ailesi, 3 yıldır uzak kaldıkları Avrupa’ya Türkiye üzerinden adım attılar. Türkiye’de özellikle Kapadokya’ya hayran kaldıklarını anlatan Mayet’leri en fazla şaşırtan şey ise, 3 yıllık gezi boyunca hiçbir yerde görmedikleri benzin fiyatı olmuş.

Gezinin toplam 150 bin Euro'ya mal olduğunu söyleyen Mayet “Zaten paramız kalmadı. Geri döndüğümüzde ne yaparız bilmiyorum ama artık çalışmak istemiyorum“ diyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...