Duvara gizlenmiş Auschwitz notu bulundu

Polonya'da, Nazilerin Yahudileri topladığı Auschwitz kampında ölüme mahkum edildiği sanılan 7 gencin, kurşun kalemle yazılmış isimlerinin bulunduğu, rulo haline getirilip bir şişenin içine konulduktan sonra duvara gizlenmiş bir not bulundu.

Anadolu Ajansı 28.04.2009 - 14:33

Duvara gizlenmiş Auschwitz notu bulundu

Yetkililer, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin Auschwitz dediği Oswiecim kentinde, kamp yakınındaki bir okul binasının bodrum katının duvarını yıkan inşaat işçilerinin, duvara gizlenmiş bir şişeyi fark ettiğini belirtti. 9 Eylül 1944 tarihli notta, 6'sı Polonya'dan, biri Fransa'dan 7 mahkumun isimleri, kamp numaraları ve memleket isimlerinin yer aldığı kaydedildi. Notun sonunda, ''hepsinin yaşı 18 ila 20 arasında değişiyor'' şeklinde bir cümle bulunduğu belirtildi.

Auschwitz müze sözcüsü Jaroslaw Mensfelt, ''geride varlıklarından bir iz bırakmaya çalışan genç insanlardı'' dedi. Mensfelt, mahkumlardan 2'sinin kamptan kurtulduğunu söyledi ancak ayrıntılı bilgi vermedi.

Ölüm kampına birkaç yüz metre uzaklıkta bulunan okulun 3 binasının, savaş sırasında Hitler'in SS subayları tarafından depo olarak kullanıldığı belirtiliyor. Mahkumların, hava saldırılarına karşı sığınak olarak kullanmak için bodrumu betonla sağlamlaştırdığı ifade ediliyor.

Not, gelecek ay başında müzeye teslim edilecek.

1940 yılında işgal edilen Polonya'da Naziler Auschwitz kampını kurmuştu. Çoğu Yahudi 1,1 milyon kişi bu kampta ölmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...