Annesinin, ölümünden kısa bir süre önce gerçek babasının merhum işadamı Vedat Eczacıbaşı olduğunu söylediğini iddia eden Refika Başkır’ın açtığı babalık davası kapsamında DNA testi yapılabilmesi amacıyla Eczacıbaşı’nın mezarı açılarak kemik örneği alındı.

Şişli 1. Aile Mahkemesi’nin, DNA testi yapılması amacıyla mezarın açılması kararı doğrultusunda Vedat Eczacıbaşı’nın Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri, hâkim, adli tabip, Refika Başkır ve taraf avukatlarının nezaretinde açıldı. DNA testi için örnek alınmasının ardından kabir kapatıldı. Alınan örnek inceleme yapılması için Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Eczacıbaşı Holding’in kurucularından Nejat ve Şakir Eczacıbaşı’nın kardeşi olan Vedat Eczacıbaşı, 1961 yılında 46 yaşındayken vefat etmişti.

DAVADAKİ İDDİALAR
Refika Başkır’ın dava dilekçesinde, annesi Nuran Başkır’ın Eczacıbaşı İlaç Fabrikası’nda çalışırken Vedat Eczacıbaşı’ndan hamile kaldığı, çiftin evlilik hazırlığı yaptığı ancak Eczacıbaşı ailesinin izin vermediği, Nuran Başkır’ın 2 aylık hamileyken eczacı Mehmet Faik Üstüner ile evlendiği ileri iddia ediliyor.

Merhum iş adamı Vedat Eczacıbaşı’nın varisleri olan 2 kızı tarafından verilen karşı dilekçede ise Medeni Kanun’un öngördüğü koşullara göre davanın reddedilmesi gerektiği savunuluyor.

PATRON-İŞÇİ AŞKI
Başkır, annesi ile Vedat Eczacıbaşı hakkında şu iddialarda bulunmuştu:

"Annem Eczacıbaşı İlaç Fabrikası’nda çalışırken, patronu Vedat Eczacıbaşı’yla tanışmış. Aşık olmuşlar. Evlilik planları, Eczacıbaşı Ailesi’nin karşı çıkmasıyla sona ermiş. Annem, Vedat Eczacıbaşı’yla olan 6 yıllık beraberliği sonunda hamile kalmış ve beni doğurmuş. İki yıl sonra Vedat Bey, ailesinin onay verdiği başka bir hanımla evlenmiş. Bir türlü annemden kopamamış. Mehmet Faik de annemden boşanmış. Efsanevi aşk, Eczacıbaşı’nın 1961’deki trajik ölümüne kadar devam etmiş."