Egzotik hayvanlar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Minyatür tembel hayvan, “Asya tek boynuzlu atı” ve rondo cüce maymunu adıyla bilinen Afrika lemuru Londra Zooloji Derneği’nin genetik olarak farklı ve tehlike altındaki memeliler listesine eklendi.

25.11.2010 - 15:26

Egzotik hayvanlar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Dünyanın 100 en benzersiz ve tehlike altındaki memeli türünü içeren evrimsel olarak farklı ve dünya çapında tehlike altındaki hayvanlar (EDGE) listesinde birinciliği uzun gagalı ekidnelerinin üç türü paylaşıyor.

EDGE Programı Yöneticisi Carly Waterman, “EDGE memelileri eşsiz hayvanlar ve dünyadaki hayatın gerçek çeşitliliğini temsil ediyorlar,” diye konuştu.

Waterman, “Eğer bu türlerin yok olmasına izin verirsek olağanüstü özellikleri ve benzersiz davranışları yok olup gidecek,” diye ekledi.

uzun gagalı ekidne uzun gagalı ekidne

Listede ismini İngiliz vahşi hayat programcısı David Attenborough’dan alan Attenborough uzun gagalı ekidne kuşu ve gözleri çok az gören Ganges River yunusu da yer alıyor.

Asya tek boynuzlu atı Asya tek boynuzlu atı

Batı bilimi 1992’ye kadar saola olarak da anılan “Asya tek boynuzlu atı”nı bilmiyordu. Bu çekingen hayvan Laos’un ve Vietnam’ın ormanlarında yaşıyor, ama şu anda sadece birkaç düzinesinin hayatta kaldığı zannediliyor.

Çin pangolini Çin pangolini

Listedeki en tuhaf yaratıklardan biri pullu karıncayiyen olarak da bilinen Çin pangolini. Bu memeli eti, derisi ve Çin’in geleneksel ilaçlarında kullanılan pulları nedeniyle aşırı avlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...