Habertürk gazetesinin haberine göre; El Kaide üyesi Tarık Özbek’in örgüte destek vermek için iki yıl önce hayatını kaybeden işadamı Faruk Yalçın’ın kızı Süreyya Yalçın’ı kaçırıp karşılığında 1 milyon dolar fidye istemeyi planladığı iddia ediliyor.

İstanbul Terörle Mücadele ekipleri, 2009’da Pakistan’a yasadışı yollardan giriş yapmaya çalışırken yakalanan ve Türkiye’ye iade edilen Tarık Özbek’in (34) Pakistan-Afganistan sınırındaki El Kaide kampına gitmek için para bulmaya çalıştığını belirledi. Polis, Özbek’in bu amaçla tanınmış ve çevresinde Mason olarak bilinen bir işadamının kızını kaçırarak fidye istemeyi planladığını tespit etti.

Yapılan teknik ve fiziki takiplerin ardından Özbek’in kaçırmayı planladığı kişinin iki yıl önce hayatını kaybeden NATO müteahhidi ve Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın dayısı ünlü işadamı Faruk Yalçın’ın kızı Süreyya Yalçın olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine polis Süreyya Yalçın’ı koruma altına aldı.

Özbek’in Bağcılar’daki bir oto yıkamada çalıştığını tespit eden polis operasyon düzenledi. Özbek operasyonda kıskıvrak ele geçirilirken, Bağcılar’da kaldığı evde yapılan aramada bir bilgisayara el konuldu. Bilgisayarda Özbek’in kaçırmayı planladığı Süreyya Yalçın’a ait 4 ayrı fotoğraf, genç kadının ev adresi ve evinin yerini gösteren kroki ile kaçırma eylemi için hazırlanmış istihbarat notlarının bulunduğu öne sürüldü.

ÖRGÜTE DESTEK
Fatih nüfusuna kayıtlı Özbek’in Süreyya Yalçın’ı kaçırıp 1 milyon dolar fidye istemeyi planladığı da iddia edildi. Bu parayla El Kaide’nin Pakistan-Afganistan sınırındaki kampına gitmeyi ve örgüte destek vermeyi planladığı öne sürülen Özbek tutuklandı.

Özbek’in 2004’te Sultançiftliği’ndeki Mescidi Selam Dergâhı’na, 2009’da Pakistan’a gittiği, burada 6 ay kaldıktan sonra İran sınırında yakalandığı ve 4 ay hapis cezasına çarptırıldığı da belirlendi.

BABASI 3MİLYAR DOLAR SERVET BIRAKTI
2008 yılında lenf kanseri tedavisi gördüğü İsviçre’de hayatını kaybeden Faruk Yalçın 2006 yılında Forbes Dergisi’nin “dünyanın en zenginleri” listesinde 746. sırada yer aldı. Türkiye’nin en zengin 19. işadamı olan Yalçın geriye 3 milyar dolarlık bir servet bıraktı. Faruk Yalçın, “Nato müteahhidi” olarak biliniyordu. Yalçın, 1963 yılında kurduğu inşaat şirketi Makyal’ı, 45 yıl içinde dev bir grup haline getirdi. Darıca’daki Boğaziçi Hayvanat Bahçesi’ni de Yalçın kurmuştu.