Yetkililer, internetle iletişim çağında el yazısı yerine klavye ile yazma eiğitimi verilmesinin gençleri modern dünyaya daha iyi hazırlayacaklarını söylüyor. Ancak ABD okullarındaki bu eğilimi eleştirenler de çok.

Bu çevreler, harfleri itinayla birleştirerek yazmayı öğrenmenin yüzyıllara dayanan bir gelenek olduğunu ve el yazısının sadece güzelliği için değil, hayatta lazım geldiği için de öğrenilmesi gerektiğini savunuyorlar.

DÜŞÜNCE AKIŞI
California'da bir okul müdürü olan Paul Sullivan, el yazısının hızlı yazı yazmaya imkan tanımasının yanısıra beyni de daha akıcı düşünmeye ittiğini söylüyor.

Sullivan, el yazısı derslerinin edebiyattan daha iyi anlayan ve kelimelerle daha yakın bir ilişki kuran çocuklar yetiştirdiğini belirterek, klavye odaklı eğitim sisteminin yaygınlık kazanmasından rahatsız olduğunu kaydetti.

Fakat başka çok sayıda okulun müdürü, çocuklara hem klavyede yazma yeteneği verip hem de el yazısını öğretecek zamanın olmadığını söylüyorlar.

Indiana eyaletinde klinik psikolog olan Dr. Scott Hamilton, ''Çocuklar el yazı yerine vakitlerini çok daha verimli şekilde kullanabilirler'' diyerek yeni sisteme destek verdi.

BİR OTURUŞTA 3 SAYFA
Kızı Indiana'da bir okula giden baba Jerry Long ise, ''İmza atmasını bilemeyen bir gençlik mi yetiştiriyoruz?'' diye sorarak, yeni sistemden duyduğu şüpheyi ifade ediyor.

ABD'de artık neredeyse her eyaletin kabul ettiği ortak standartlar listesinde, okullarda el yazısı şart görülmüyor.