Elektrik kesildi; 40 dakika ölümle savaştı

Karaciğer nakli bekleyen ve evde cihaza bağlı yaşayan 14 aylık Ufuk bebek, beldede elektriklerin kesilmesi ve jenaratörün de devreye girmemesi sonucu 40 dakika boyunca ölümle pençeleşti. Elektrik idaresi son anda jenaratör yetiştirdi ve bebeği yaşatacak cihaz çalıştırıldı.

29.04.2011 - 10:22

Elektrik kesildi; 40 dakika ölümle savaştı

Olay, Rize’nin merkeze bağlı Çaykent Beldesi’nde meydana geldi. Çaykur’da işçi olan Hasan Ocak’ın, üçüncü çocuğuna hamile olan eşi Yasemin erken doğum yaptı. 6.5 aylık dünyaya gelen Ufuk bebek, karaciğer yetmezliği teşhisiyle KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada aylarca cihaza bağlı yaşayan Ufuk Ocak’ın sağlığına kavuşması için karaciğer nakli yapılması kararlaştırıldı. Ancak nakil yapılması için büyümesi gereken Ufuk’un, o zamana kadar cihaza bağlı yaşaması gerekti.

Yasemin ve Hasan Ocak çifti, bebekleri Ufuk’u hastaneden çıkarıp cihaza bağlı olarak evlerinde bakmak istedi. Bebeğin beslenmesi için ’aspirasyon’ ve solunum için ’pulse oksimetre’ cihazlarını Sosyal Güvenlik Kurumu verdi, aile de elektrik kesilmelerine karşı önlem olarak bir jenaratör aldı. Böylece Ufuk bebek bir ay önce taburcu edilerek Çaykent Beldesi’nde Ocak ailesinin evine getirildi. Geçen bu sürede bir kez elektrikler kesildi ve jeneratör devreye girince cihazların çalışmasında sorun çıkmadı.

ELEKTRİKLER KESİLDİ, BU KEZ JENERATÖR ÇALIŞMADI
DHA'nın haberine göre; Rize ve çevresinde elektrik dağıtımını yapan Aksa Çoruh Elektrik A.Ş. İl Müdürlüğü, bu sabah Çaykent Beldesi’nde enerji nakil hatlarında bakım yapılacağı için elektriklerin kesileceğini iki gün önce ilan etti. Yasemin ve Hasan Ocak çifti, nasıl olsa jeneratör devreye girer diye endişe etmedi.

Bu sabah söylenen saatte Çaykent Beldesi’nde elektrikler kesildi ve ekipler hatlarda bakım çalışmasına başladı. Evdeki jeneratörün çalışmadığını, Ufuk’u yaşama bağlayan cihazların devre dışı kaldığını gören Yasemin ve Hasan Ocak çifti paniğe kapıldı. Kokular gelen jeneratörü çalıştıramayan Ocak çifti, ölümle karşı karşıya kalan Ufuk bebeğe oksijen tüpürü bağladı. Ufuk bebeğin dedesi Halil Ocak da durumu telefonla Aksa Çoruh Elektrik A.Ş. İl Müdürlüğü yetkililerine bildirdi.

ZAMANLA YARIŞ BAŞLADI
Olayır duyulması üzerine Ufuk bebeği kurtarmak için zamanla yarış başladı. Elektrik şirketi Rize’den hemen bir jeneratörü Çaykent Beldesi’ndeki Ocak ailesinin evine gönderdi.

Yaklaşık 40 dikaka içinde jeneratör beldiye ulaştırıldı ve eve kablolar çekilerek Ufuk bebeği yaşama bağlayan cihazlara enerji verildi. Cihazlar çalışırken, Ufuk bebek yaşama tutunabildi.

Oğlu Ufuk’un kurtulmasıyla Ocak çifti rahat bir nefes aldı. Anne Yasemin Ocak, "Bebeğim cihaza bağlı yaşıyor. Sürekli ciğerinin temizlenmesi ve cihazlarla bakımın yapılması gerekiyor. Elektrikler kesilince ve jeneratörümüz arızalanınca bugün 40 dakika cihazları kullanamadık. Bu sürede bebeğime oksijen tüpü ile hava verdik. Haber verdiğimiz ekipler jeneratör ile cihaza elektrik ulaştırdı. Çok erken müdahale edildi. Aksi halde bebeği kurtaramayabilirdik" dedi.

Ufuk bebeğin dedesi Halil Ocak ise, torunu için evlerinde elektrik kesintilerine karşı jeneratör bulundurduklarını belirterek, "Elektrik kesilince jeneratör devreye girmedi. Ne yapacağımızı şaşırdık. Yetkililerden yardım istedik. Torunumun hayatının cihazlara bağlı olduğunu anlattım. Erken müdahale edilmeseydi torunumu kaybedebilirdik. Yetkililere teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

"40 DAKİKA İÇİNDE ENERJİ VERDİK"
Aksa Çoruh Elektrik A.Ş. İl Müdürü Cabir Kadıoğlu da elektrik nakil hatlarında bakım çalışması başlattıklarını belirterek, "Bakım çalışması yapacağımızı bölge halkına iki gün önceden bildirmiştik" dedi.

Bu sabah kendilerini arayan bir kişinin 14 aylık torununun cihazlara bağlı olarak yaşadığını, jeneratörlerinin bozulduğunu ve elektrik olmaması nedeniyle yaşama şansı kalmadığını ilettiğini kaydeden Kadıoğlu, "Ev yol kenarında olmaması nedeniyle seyyar jeneratör bağlanması zordu. Yaklaşık 150 metrelik bir seyyar kablo ile jeneratörden eve kablo çektik. Elektrik kesintisinden 40 dakika sonra jeneratörü bağlayarak minik Ufuk’un kullandığı cihazlara elektrik verdik" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...