En çok işsizlik Akdeniz'de

25 milyon çalışabilir kadın nüfusundan sadece 6 milyonu çalışıyor. Bunun da önemli bir bölümünü kayıt dışı olanlar oluşturuyor.

24.05.2010 - 16:02

En çok işsizlik Akdeniz'de

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, kadınların da erkekler kadar iş dünyasının içinde yer alarak istihdam yarattığını, ayrıca sosyal yanlarının daha ağır bastığını söyledi.        


Bu özelliğin kadınlar için bir farklılık olduğunu ifade eden Bektaş, bu sayede duygusal zekanın arttığını, dolayısıyla da girişimciliğe katkı sağlandığını anlattı.    

Türkiye'de 50 milyona yakın çalışabilir nüfus olduğunu belirten Bektaş, ''Bunun yarısını kadınlar oluşturuyor. Ancak, 25 milyon çalışabilir kadın nüfusundan sadece 6 milyonu çalışıyor. Bunun da önemli bir bölümünü kayıt dışı olanlar oluşturuyor'' dedi.        

Bektaş, erkeklerin izin vermemesinin kadınların çalışamamasında en önemli etkenlerden birisini oluşturduğunu belirterek, başarılı kadınların saygı gördüğünü, bunun için de çalışması ve para kazanması gerektiğini vurguladı.        

Kadınlarda en çok işsizliğin Akdeniz Bölgesi'nde olduğuna dikkati çeken Bektaş, ''Bunda bölgenin aldığı göç önemli rol oynuyor. İl bazında ise en çok kadın işsiz İstanbul'da bulunuyor'' diye konuştu.        


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...