Engelli hayvanları yürütecek çözüm

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nce geliştirilen ve 'OMÜ-Vetfix' adı verilen ortopedik alet sayesinde doğuştan yürüme güçlüğü çeken hayvanlar yürüyebiliyor.

Anadolu Ajansı 10.12.2010 - 10:57

Engelli hayvanları yürütecek çözüm

OMÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cenk Yardımcı, Doç. Dr. Ahmet Özak ve Yrd. Doç. Dr. Özlem Nisbet ile birlikte 2 yıllık bir çalışma sonucu 'OMÜ-Vetfix' adını verdikleri ortopedik bir alet geliştirdi.

Alet doğuştan bacak anomalileri olan ve yürüyemeyen buzağı, kedi, köpek gibi hayvanların tedavisi için kullanılıyor.

Yürüyemeyen hayvanların beslenemedikleri ve sürekli hareketsiz kaldıkları için vücutlarında oluşan yaralardan hayatlarını kaybettiklerini ifade eden Cenk Yardımcı, geliştirdikleri aleti, bacağında problem olan hayvana ameliyatla taktıklarını, iyileşme olduktan sonra çıkararak başka hayvanlarda da kullanabildiklerini söyledi.

Hayvanlar için geliştirdikleri ortopedik aleti İtalya'da gerçekleştirilen uluslararası bir kongrede tanıtıklarını, 'OMÜ-Vetfix' adlı aletin dünyanın dört bir yanından gelen veterinerlerin ilgilisini çektiğini vurgulayan Yardımcı, "2 yıllık bir araştırma ve çalışma yaptık. OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Ordopedi Bölümü'nün ameliyatlarda kullandığı ve çöpe attığı mekanik aletleri alarak hayvanlar için yeni bir sistem geliştirmeye çalıştık. Hayvanların tedavisi için en gelişmiş ve en iyi alet olarak fiber karbondan mekanik bir alet geliştirdik. Dünyada bir ilk olan bu aleti de dünyada ilk kez bir ameliyatta kullandık. OMÜ-Vetfix ile doğuştan bilek ve dizi kasılı olan bir buzağıyı tamamen iyileştirdik. Bu alet dünyada bir ilk, patent almak için ise çalışmalarımız sürüyor." dedi.


'1-2 SAATLİK OPERASYONLA SAĞLIĞINA KAVUŞUYOR'
Hayvanın 1-2 saatlik kısa bir operasyonun ardından sağlığına kavuşmasının son derece önem taşıdığının altını çizen Yrd. Doç. Dr. Yardımcı, OMÜ-Vetfix'in en önemli avantajının ise hastanın ameliyatın ardından uyanır uyanmaz ameliyat edilen bacağını fonksiyonel olarak kullanabilmesi olduğunu vurguladı.

Doğuştan hayvan anomalilerinin Türkiye'de yaygın olarak görüldüğünü, Türkiye'de hayvan doğumlarının yüzde 16'sının anomalili doğum olduğunu kaydeden Yardımcı, bu hayvanların tedavisi yapılmadığında hayatlarını kaybettiklerini, bunun da önemli ekonomik kayıplar meydana getirdiğini ve OMÜ-Vetfix adını verdikleri ortopedik aletle söz konusu ekonomik kayıpların önüne geçilebileceğini sözlerine ekledi.

OMÜ-Vetfix mekanik ve modüler bir yapıya sahip olduğundan sterilize edilerek tekrar, tekrar kullanılabiliyor. Ayrıca kemik kırıkları, boy uzatma operasyonları, eklem kilitlemesi (artrodez) operasyonları, kemik kaynama problemleri (non-unionlar) tedavilerini de başarıyla yapılabiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...