Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu, ilçede 5 yıldır yetiştirilen altın çileğin üretimini yaygınlaştırarak, taze ve kurutulmuş halde pazarlanması için işleme tesisi kurmayı planladıklarını bildirdi.

Musluoğlu, Başbakan Erdoğan'ın bir kuruyemişçiden altın çilek kurusu satın almasının ardından, meyvenin Türkiye genelinde tanındığını ve çiftçilerin bu meyveyi üretmek için kendilerine talepte bulunduğu söyledi.

KİLOSU 10 - 15 TL
Son iki günde Alanya Ziraat Odası'nı Türkiye'nin değişik bölgelerinden çok sayıda çiftçinin telefonla arayarak meyve hakkında bilgi aldıklarını ifade eden Musluoğlu, şunları kaydetti:

''Alanya'da 5 yıldır ürettiğimiz altın çilek meyvesinin, iki yıldır hasadını yaparak pazara sunduk. Ülkemizde son yıllarda tanınan bu meyve Başbakan Erdoğan'ın bir kuruyemişçiden satın almasıyla gündeme geldi. Son iki günde çeşitli illerden bir çok üretici bizi telefonla arayarak, meyvenin üretimi, işlenmesi hakkında bilgi aldı, fidan talebinde bulundu. Kilosunu 10-15 TL arasında sattığımız altın çileği işlemek amacıyla tesis kuracağız. İşleme tesisi açabilmek için kırsal kalkınma, makine ve ekipman sağlama desteği projesi kapsamında Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'na başvuru yapacağız. Ayrıca Alanya Ziraat Odası olarak altın çileğin fidan ve meyve üretimini artırmak için çalışmalar yapacağız.'' 

Alanya Ziraat Odası'nda görevli Ziraat Mühendisi Sema Güler ise Orta ve Güney Amerika ülkelerinde yaygın olarak yetiştirilen ve latince adı "physalis" olan altın çilek meyvesinin Alanya'da 5 yıldır yetiştirildiği bildirdi.

Yılda ortalama 3 ton altın çilek hasat edildiğini belirten Güler, meyvenin Alanya'da bir dönüm arazide ortalama bin 500 kilogram yetiştirildiğini kaydetti.

SAĞLIK İÇİN FAYDALI
Altın çilek meyvesinin işlenerek reçel veya kurutulmuş halde de tüketildiğini ifade eden Güler, şöyle konuştu: 

''Meyvenin sağlığa da faydaları var. Kan dolaşımını hızlandırıyor. İçerisindeki beta-karoten sayesinde yaşlanmayı geciktiriyor. Bol miktarda kalsiyum olmasından dolayı kemik yapısının gelişimine faydalı. Diyet yapanlar için yoğun lifli yapısından dolayı yemek yeme hissini en aza indirme özelliği var. Gut hastalığı ve şeker hastalığına da faydalı. Altın çilek meyvesinin şu anda hasat dönemi olduğu için ürün talebini karşılayamadık. Bundan sonraki dönemler için Alanya Ziraat Odası olarak fidan ve meyve üretimini artırarak üreticilerin talebini karşılayacağız.''