1999 yılında trafik kazası geçiren Rıza Sıktaş, görme yeteneğini yüzde 40 kaybetti.

Evli ve 2 kız çocuğu babası olan Rıza Sıktaş, Devlet Hastanesi'nden aldığı yüzde 40 engelli raporuyla Sağlık Müdürlüğü'nde 2005 yılında veri hazırlama ve daha sonra sicil amiri olarak çalışmaya başladı. Kurumda çalışmasını sürdüren Rıza Sıktaş'ın 'gözlerinin gördüğü' yönünde ilgili Sağlık Bakanlığı'na şikayet yapıldı. İmzasız şikayetle ilgili araştırma yapan Bakanlık Müfettişleri, 2011 mayıs ayında Rıza Sıktaş'ın işten çıkarılmasına karar verdi.

Sağlık Müdürlüğü'ndeki işinden olan Sıktaş, ailesini geçindirmek için Karakoyunlu ilçesinde aylık 750 liraya hayvan bakıcılığı yapmaya başladı. Sağlık Müdürlüğündeki işine geri dönmek için de idare mahkemesine başvuran Sıktaş, engeli olduğuna dair Iğdır, Ankara ve Kars'tan aldığı sağlık raporlarını sundu. Mahkeme Sıktaş'ı, yeni rapor alması için Iğdır Devlet Hastanesi'ne sevk etti.

Hastanede yapılan muayene sonunda Sıktaş'a sağ gözde yüzde 80, sol gözde ise yüzde 30'luk görme bozukluğu raporu verildi.

UULTRASONA GİRMİŞ, DOĞUM YAPMIŞ
İdare Mahkemesi, raporun incelenmesi için Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'ne gönderilmesine karar verdi. Sıktaş'ın raporları hazırlanırken, dosyasında 2007 yılına ait bilgiler bulundu.

DHA'nın haberine göre; dosyada Sıktaş'a 2007 yılının Şubat ve Mart aylarında ultrason yapıldığı görüldü. Sıktaş'ın hamile olduğu, şubat ayında bebeğin, mart ayında da kendisinin sağlık durumuna bakıldığı belirlendi. Dosyada, Rıza Sıktaş'ın canlı bir bebek dünyaya getirdiği bilgileri de yer aldı.

'SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SORUŞTURMA BAŞLATTI
Dosyada hamile olduğunu ve bebek dünyaya getirdiğini öğrenen Rıza Sıktaş, şok geçirdi.

Bebeğin annesi bölümünde kendi adının yazıldığı görünce şoka girdiğini belirten Sıktaş, "Ben kaybettiğim işime geri dönebilmek için mücadele ederken, tesadüfen hamile olduğum ve bebek doğurduğumu öğrendim. Arkadaşlarım arasında alay konusu oldum. Sorumlular ve hastane yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunacağım" dedi.

Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.