Erken rezervasyonunun ilk dönemi bitiyor

Bazı tur operatörleri erken rezervasyonda en fazla indirimin yapıldığı ilk dönemi kapatırken, bazıları indirimlere 3-4 gün daha devam edecek.

Anadolu Ajansı 06.03.2009 - 11:00

Erken rezervasyonunun ilk dönemi bitiyor

Etstur Yurtiçi Turlar Müdürü Suat Özbek, erken rezervasyonun birinci dönemini sona erdirdiklerini söyledi. ''Şu ana kadar aldığımız talepler göz önünde bulundurulduğunda, Şubat ayına denk gelen birinci dönemde geçen senenin yüzde 10 üzerinde bir taleple karşılaştığımızı söyleyebiliriz'' diyen Özbek, erken rezervasyonlara talebin her yıl biraz daha arttığını bildirdi.
     
Vatandaşların erken rezervasyona alışmaya başladıklarını ifade eden Özbek, ''Bilindiği üzere akıllarda her zaman yabancı misafirlerin ülkemizde bizim insanımızdan daha ucuza konakladığı konusunda bir şikayet vardır. Bu ucuz fiyat politikasının sebebi, yabancı misafirlerin tatil programlarını erken planlayarak, uygun ödeme koşullarından ve avantajlı fiyatlardan yararlanmalarıydı. Artık Türk misafirler de bunu yapıyor'' dedi.

EN FAZLA TALEP KEMER'E, EN ÇOK BAŞVURU İSTANBUL'DAN
Birinci dönemde yüzde 23 oranıyla en fazla talepte bulunulan yerin Kemer olduğunu belirten Özbek, onu yüzde 19 ile Bodrum'un ve yüzde 17 ile Belek'in izlediğini kaydetti.

Özbek'in verdiği bilgiye göre erken rezervasyon yaptıran vatandaşların yüzde 16'sı Side, yüzde 8'i Antalya merkez, yüzde 7'si Alanya ve yüzde 4'ü ise Marmaris'teki tesisler için talepte bulundu.
     
Rezervasyon yaptıranların yüzde 75'inin erkek olduğunu dile getiren Özbek, yüzde 46 ile en fazla 30-40 yaş aralığındakilerin erken rezervasyon yaptırdığını, bunu yüzde 23 oranıyla 20-30, yüzde 17 ile de 40-50 yaş aralığının takip ettiğini anlattı.

Özbek, rezervasyon yaptıranların yarısından fazlasının İstanbul'dan başvurduğunu, bunu Ankara, İzmir, Kocaeli ve Bursaların izlediğini bildirdi.

''RAKAMLAR BEKLEDİĞİMİZİN ÜZERİNDE''
Erken rezervasyonun, genel yaz satışlarına oranının geçen yıl yüzde 39 olduğunu, bu yıl bu oranın yüzde 40-45'lere çıkmasını beklediklerini belirten Özbek, ''Şu ana kadar yaklaşık 50 bin kişiye yakın bir satış almış durumdayız. Rakamların beklediğimizin de üzerinde olduğunu söylemek durumundayız'' dedi.

Özbek, erken rezervasyonda ikinci ve üçüncü döneme yönelik beklentileriyle ilgili olarak da şunları söyledi:
''Erken rezervasyon dönemine ilginin kalan dönemlerde de artarak devam etmesini ve bu yıl erken rezervasyonla 160 bin tatilciye hesaplı tatil yaptırmayı hedefliyoruz. 2009 yaz sezonu için gerek Avrupa gerek Rus pazarında, kriz sebebiyle bazı belirsizliklerden bahsedilmekte. Bunu gören otellerimiz iç pazara önemli oranda uygun fiyatlar ve avantajlar sağlamış durumdalar. Bu aşamada verilen ilk fiyatlar çok uygun görülüyor. Fakat sezon ilerledikçe talebin oluşması doğrultusunda ilgili otellerin fiyatları artacak, sezon yaklaştıkça kampanya indirim oranları düşecek. Misafirlerimize, bir an önce karar vermelerini tavsiye ediyoruz. Böylelikle avantajlı ödeme koşulları ve fiyatlardan faydalanmaları mümkün olabilecek.''

Özbek, tüketicileri rezervasyon yaptırırken, indirim oranı rakamlarından çok otelin satış fiyatına dikkat etmelerini konusunda da uyardı.

Jolly Tur Acenteler ve Satış Müdürü Murat Kuduzcu ise erken rezervasyonunu birinci dönemini devam ettirdiklerini ve hala rezervasyon yaptırmak isteyen vatandaşların 9 Marta kadar kendilerine başvurabileceğini bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...