2011 Üniversite Kış Oyunları'nın maskotu görücüye çıktı ama klasik maskot profiline fazla uymadığı ilk görüşte belli oluyor. Çift başlı kartalı andıran maskot şirin olmaktan çok korkutucu özelliğiyle dikkat çekiyor.

İsminin Huma olabileceği belirtilen ve Atatürk Üniversitesi Tiyatro bölümünden bir gönüllünün giydiği yaklaşık 2 metre yüksekliğindeki maskot yine de ilgi gördü.

Yaklaşık 8 aydır maskot için isim bulma çalışmaları yapıldığı belirtilirken, maskotun adı için Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk önerilen isimlerden Huma'yı beğendiğini ifade etti ve "Huma Erzurum'a özgü bir gurbet kuşu, Bence güzel bir isim. Maskotun isminin Mahalli dayanakları olmalıdır. Huma Kuşu iyidir bence." dedi.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak ise maskot için "Üniversitemizde çift başlı kartalı sembolize eden bir tırmanma duvarı yapılıyor. Tüm bölümlerimizde organizasyon ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Çift başlı kartal için bende isim düşünüyorum. Şehrimizin tarihini, kültürünü sembolize eden bir isim olmalı" şeklinde konuştu.

'Korkutucu' maskot birçok orta dereceli okul ve alışveriş merkezini de ziyeret edecek.