'Et fiyatları refahtan dolayı yüksek'

Et fiyatlarını ülkenin refah düzeyinin belirlediğini söyleyen Bakan Eker, bu yıl kurbanlık krizi yaşanmayacağını da sözlerine ekledi.

14.10.2010 - 11:43

'Et fiyatları refahtan dolayı yüksek'

Tarım Bakanı Mehdi Eker, ithalat kararına ve alınan tüm önlemlere rağmen et fiyatlarının düşmemesini, "Et üretimi arttı ama talep de arttı. Refah ve gelir seviyesinin yükselmesi, krizin de sona ermesiyle birlikte insanların et tüketimi arttı. Fiyatlar o yüzden yükseldi" diye açıkladı.

Habertürk gazetesinin haberine göre; Eker, 2002 ile 2009 yılları arasında et fiyatlarındaki artışın enflasyonun altında kaldığını belirterek, şunları söyledi:

"2009 yılından itibaren kriz aşıldı. Vatandaşların refah seviyesinin artmasıyla et ve süt tüketimi arttı. Niye bunları kimse görmüyor? Vatandaş geçmiş yıllara göre daha çok et tüketmeye başladı. 2-3 sene öncesine göre Türkiye’de giderek artan bir tüketim var."

GELİRİ YÜKSEK OLAN ÜLKELERDE ET FİYATLARI DAHA DÜŞÜK
Oysa, kişi başına gelirle dana etinin kilosuna bakıldığında, geliri Türkiye’nin çok üzerinde olan ülkelerde de etin kilosunun çok daha ucuz olduğu görülüyor.

Örneğin; ABD’de 2009 verilerine göre, kişi başı yıllık gelir 46 bin dolar olmasına karşın dana etinin kilosu 8-10 dolar arasında değişiyor.

Milli geliri 40 bin dolar olan Hollanda’da ise etin kilosu yaklaşık 9-10 dolar aralığında.

Buna karşın milli geliri 13 bin dolar Türkiye’de, dana etinin süpermarket reyonundaki kilo fiyatı 19 dolar. Buna karşın 12.888 dolarla Türkiye’ye yakın milli geliri olan Bulgaristan’da ise dana etinin kilosu 8-10 dolar arasında değişiyor.

"KURBANLIK KRİZİ OLMAYACAK"
Bayramda kurbanlık probleminin yaşanmayacağını öne süren Eker, şap olmayan ülkelerden kurbanlık koyun ithalatına izin verildiğini hatırlattı.

Eker, kurbanlık ithalatı için şu ana kadar 350 bin baş için kontrol belgesinin alındığını belirterek şöyle konuştu:

"350 bin hayvandan 150 bini yolda, Avustralya’dan geliyor. Diğerleri de Balkan ülkelerinden giriş yapmaya başladı. Şartımız sağlık sertifikası olacak. Trakya’nın ve İstanbul’un Avrupa yakasının kurbanlık ihtiyacını ithal hayvanla karşılayacağız. Anadolu kendi üretimiyle kurbanlık ihtiyacını giderecek. Oralar için ithalat yapmaya gerek yok. Yeterli sayıda hayvan bulunuyor. Herkes kurbanını kesecek."
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...