Etek boyu işinden etti!

"Kılık Kıyafet Yönetmeliği"ne uymadığı gerekçesiyle işine son verildiğini iddia eden psikolog, iş mahkemesine "işe iade" ve Asliye Hukuk Mahkemesi'ne de 20 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı.

03.02.2011 - 12:55

Etek boyu işinden etti!

Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nde taşeron firma kanalıyla "hizmet alımı" olarak görev yapan Zeynep Akyüz, geçen yıl Temmuz ayında Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Adnan İpekdal tarafından odasına çağırılarak kıyafeti konusunda sözlü olarak uyarıldı. Ertesi gün kendisine yazılı uyarı gönderilen Akyüz, Havza İlçesi Aile Danışma Merkezi'ne görevlendirildi. Ancak, bu kararı kabul etmedi ve konuyu valiliğe bildirdi.

Valilik, Akyüz'ü Valilik Çocuk Koruma Ofisi'nde görevlendirdi. Burada çalışmaya devam eden Akyüz, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 2011 yılı için yapılan hizmet alımı ihalesinde psikolog isteminde bulunulmadığı için sözleşmesi 1 Ocak itibariyle yenilenmedi ve görevine son verildi.

ÖNCE SÜRGÜN, SONRA İŞİNE SON
Kıyafeti nedeniyle çıkan olayın ardından önce "sürgün edilmek" istendiğini sonra da işine son verildiğini öne süren psikolog Zeynep Akyüz, kıyafetinin yönetmeliğe uygun olduğunu savunarak, İl Sosyal Hizmetler Müdür Vekili Adnan İpekdal hakkında Asliye Hukuk Mahkemesi'ne 20 bin TL'lik manevi tazminat ve iş mahkemesine de işe iade davası açtığını söyledi.

Akyüz ayrıca, iş mahkemesine açtığı dava ile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve taşeron firmadan da boşta geçirdiği zamana ait ve iş güvencesi olmak üzere toplam 12 aylık ücret tutarında tazminat talebinde bulundu.

DHA'nın haberine göre; haksız şekilde işinden atıldığını ileri süren Akyüz, şöyle dedi:

"Bana tebliğ yapılmadan işime son verildi. Psikolog ihtiyacı olduğu halde, sözleşmem yenilenmedi. Bende bu yüzden mağdur oldum. Önce Samsun İş Mahkemesi'ne işe iade davası açtım. Ardından da bana 'Bu uyarıya ihtiyaç duyulduğuna göre diğer arkadaşlardan biraz daha farklı bir giyim tarzı vardı bu arkadaşın' diyen İl Müdür Vekili İpekdal hakkında da Asliye Hukuk Mahkemesi'ne manevi tazminat davası açtım. Hakkımı yasal yollarla sonuna kadar arayacağım."

"YAPTIĞIM İŞE BAKILMADI"
Akyüz, etek boyu nedeniyle işten çıkarıldığı için çok üzgün olduğunu, yerel mahkemelerden sonuç alamadığı takdirde AİHM'ye başvuracağını söyledi. Akyüz, "Eteğim onun gözüne mini göründü sanırım. Benim kıyafetimde ne var dedim. Bana 'Git eve üzerini değiştir gel' dedi. Ben de kabul etmedim. Sonra bu olaylar başıma geldi" dedi.

İl Müdür Vekili Adnan İpekdal ise, psikolog ihtiyaçları bulunmadığını ileri sürerek, "İhale şartnamesine onun branşıyla ilgili kısmı koymadık. Yapılan yazılı uyarıda da etek boyu ile ilgili bir ifade bulunmamaktadır" diye konuşmuştu. Diğer taraftan olayın basında yer almasının ardından DSP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ayşe Jale Ağırbaş'ta psikolog Akyüz'ün olayını TBMM'ye taşıyarak yazılı soru önergesi vermişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...