Eurovision organizasyon komitesinden yapılan açıklamada, Avustralya'nın etkinliğin 60'ıncı yıldönümü sebebiyle 23 Mayıs'ta Viyana'da düzenlenecek yarışmaya katılacağı doğrulandı. Avrupa kıtasında yer almayan Avustralya’nın yarışmanın organizatörleri tarafından yarışmaya dahil edildiği bildirildi.

DOĞRUDAN FİNALE KATILACAK

Açıklamaya göre, Avustralya yarı finale katılmazken, yarışmanın 23 Mayıs'ta düzenlenecek final bölümüne doğrudan katılacak. Avustralya kıtası ile Avrupa arasındaki saat farkına karşın, Avustralyalı seyircilerin yarışmada oy kullanabilmesi öngörülüyor.

Eurovision, Avrupa Yayın Birliği üyesi ülkelerin katılımıyla 1956’dan bu yana gerçekleşiyor. Avustralya bu birliğe üye olmadığı için bugüne kadar bu yarışmaya katılamıyordu.

Avusturya'da cumartesi gecesi düzenlenecek olan etkinlik, Avustralya'da ise pazar sabahı izlenebilecek. Diğer 39 aday ülkenin seyircilerinin de Avustralya için oy kullanması mümkün olacak.

KAZANIRSA EV SAHİPLİĞİ YAPAMAYACAK

Avustralya şarkısının yarışmayı kazanması halinde, ülke gelecek yıl da yarışmaya katılmaya hak kazanacak. Ancak yarışma, Eurovision geleneğinin aksine, Avustralya'da değil, ülkenin Avrupa'da seçeceği bir kentte düzenlenecek.