Evlat edinmek için evlilik şart değil...

SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış, evli olmayanların evlat edinemeyeceği kanısının doğru olmadığını belirterek, ''30 yaşını aşmış bekar kişiler, evlat edinme başvurusu yapabiliyor'' dedi.

Anadolu Ajansı 15.07.2009 - 10:37

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdürü İsmail Barış, yasal düzenlemelerin bekarlara da evlat edinme hakkı tanıdığını hatırlattı.

Buna göre, 30 yaşını aşan herkesin evlat edinmek için kuruma başvurabileceğini bildiren Barış, diğer şartların uygun olması halinde kurum bakımı altındaki çocukların bu kişilere verildiğini dile getirdi. Barış sözlerini şöyle sürdürdü:
''30 yaşını doldurmuş evli birinin tek başına evlat edinebilmesi için ise eşinin rızası gerekiyor. Ancak rıza istenecek eşin ayırt etme gücünden sürekli yoksunluğunun ya da 2 yıldan daha uzun süredir gaip olmasının veyahut eşlerin 2 yılı aşkın süredir ayrı evlerde yaşadığının mahkeme kararıyla tespit edildiği durumlarda eş tek başına evlat edinebiliyor. Eşlerden birinin, diğerinin önceki evliliğinden olan çocuğunu evlat edinebilmesi için de evliliğin en az 2 yıl sürmüş olması şartı aranıyor.''

İsmail Barış, genç çiftlerin de evlat edinebileceğini vurguladı.

Evlilikleri 5 yılı aşan çiftlerin 30 yaşına gelmeden evlat edinmek için başvurabileceğine işaret eden Barış, ''5 yıldır evli ise 24 yaşındaki bir çift bile evlat edinebiliyor. Bunun için yasal bir kısıtlama yok'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...