'Evsizlere çivi'ye tepki

İngiltere'nin başkenti Londra'da kaldırımlarda ve apartman girişlerinde evsizlerin yatıp kalkmalarını önlemek amacıyla geliştirilen çivili önlem büyük tepki topluyor.

10.06.2014 - 10:55

'Evsizlere çivi'ye tepki

Londra'nın zengin ilçelerinden Southwark'daki lüks bir apartmanın giriş kapısına da evsizlerin uyumasını engellemek üzere zemin üzerine çiviler yerleştirildi. İngiliz basınında ve sosyal medyada yer alan haberlerin büyük ses getirmesinin ardından ülkede çok sayıdaki insan hakları kuruluşları ve evsizleri koruma dernekleri bu olaya tepki göstererek çivilerin bir an önce kaldırılması için kampanya başlattı.

APARTMAN SAKİNİ: BU ÇİVİLERİ BİZ KOYMADIK
Southwark Köprüsü yolu üzerindeki apartman bir apartman sakini, Londra'da evsizliğin son yıllarda yüzde 30 arttığını eğer böyle bir sorun olmazsa bu şekil bir önleme de gerek kalmayacağını söyleyerek "Bu çivileri biz koymadık, başkaları koymuş olmalı. Çok saçma bir hareket olduğunu düşünüyorum. Burayı bahçeye çevirmek için daha önce çiçekler yerleştirmiştik ancak onları da almışlar" dedi.

118 numaralı apartmanda yaşayan ve adını vermek istemeyen bir başka sakin de bu önlemin kendileri için iyi ancak evsizler için kötü bir uygulama olduğunu söyleyerek "Bizim için iyi bir tarafı var. Çünkü bazen uyuşturucu veya alkol kullananlar gelebiliyor. Ancak bir yandan da evsizler için kötü. Başka önlemler alınsa daha iyi olur" diye konuştu.

SKANDALA KARŞI KAMPANYALAR BAŞLATILDI
Skandalın ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra sosyal medyada bu çivilerin kaldırılması için kampanyalar başlatıldı. Ethical Pioneer adıyla açılan Twitter sayfasında " anti- homeless spikes" ( evsizlere karşı çiviler ) söz konusu engellemelerin bir anca kaldırılması için imza toplanıyor.

İngiltere'de evsizler için faaliyet gösteren ulusal hayır kurumu Crisis, söz konusu skandalı kınayan bir açıklama yayınladı. Açıklamada " 21. yüzyılda İngiltere'de hala insanların sokaklarda uyumak zorunda kalması bir skandaldır. Londra'da son 3 yılda sokakta uyuyan evsizlerin sayısı yüzde 75 artmıştır.' Evsizler yan kapının önünde uyumaktan daha iyisini hak etmektedirler' ifadeleri kullanıldı.

Twitter'daki kampanya karşılık olarak hayır kurumu Shelter, konaklamak için hiçbir yeri olmayan insanları kendileri ile iletişim kurmaya çağırdı.

İngiltere'de evsizlerle barınacak yer sağlayan hayır kurumu St. Mungo's Broadway bu çivilerin evsizliği önlemek için "çok acımasız bir yol" olduğunu vurguladı.

BORIS JOHNSON: ÖNLEM ACIMASIZ VE APTALCA
Londra Belediye Başkanı Boris Jonhson da evsizlere karşı çivili önlemi "çirkin ve aptalca" olarak değerlendirdi. Twitter hesabından açıklama yapan Johnson, başkentte sokakta uyuyanlara bir çatı bulmak ve 2. gecelerini de sokakta geçirmemelerini sağlamak için 34 milyon Sterlin harcandığını ve daha fazlasının yapılması gerektiğini bu gibi önlemlerin de çözüm olmayacağını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...