Ezine peynirine fason tehdidi

Ünü sadece Türkiye sınırlarında kalmayıp dünyaya ulaşan ''Ezine Peyniri''nin fason tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Haberler 16.06.2010 - 10:15

Ezine peynirine fason tehdidi

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus, Ezine peynirinin coğrafi işaretinde, Ezine, Ayvacık, Bayramiç ve Çan bölgelerinde yetişen otlardan yiyen hayvanların sütünden elde edildiği yönünde bir ibare bulunduğunu anımsattı.        

Ancak bugün Balıkesir'de, Kayseri'de, Diyarbakır'da Ezine peynirinin türediğini belirten Ulus, bunun nedenini şöyle açıkladı:        

''Gerçek Ezine peynirini pazarlama konusunda sıkıntı yaşar hale geldik. Üreticiler ve mandıracılar, pazarlamada zorlanınca fiyat kırmak zorunda kaldı. Tabi, bu da doğrudan üreticimize yansıdı ve süt fiyatları düştü. Bu arada üreticimiz, yine hayvanlarına bakım yaptı. Ama girdi maliyetleri arttı, süt fiyatları düştü. Böyle olunca üreticiler hayvanlarını satıp, girdi maliyetlerini karşılama çabasına gitti. Ezine, Ayvacık ve Bayramiç yörelerinden ciddi anlamda keçi satışı yaşandı. Sonunda ciddi oranda süt açığı ortaya çıktı.''        

Ulus, yaşanan bu süreçte mandıracıların da ellerindeki stokları erittiğini, sonunda süte karşı bir talep oluştuğunu, bunun da süt fiyatlarına yansıdığını ifade etti.        

Süt açığının birkaç yıl devam edeceğini anlatan Ulus, ''Mandıracılar süt sıkıntısını gidermek için dışarıdan fason çalışıyor. Edirne'den, Kayseri'den peynir getirtip, kendi markalarında, Ezine peyniri diye satıyor'' iddiasında bulundu.

Sayfa Yükleniyor...