Fareler de serenat yapar

ABD'deki bazı uzmanlar, farelerin de tıpkı insanlar ve kuşlar gibi duydukları sesleri öğrenme yetisine sahip olduğunu açıkladılar.

12.10.2012 - 09:31

Fareler de serenat yapar

ABD'deki uzmanlar farelerin beyninde de tıpkı kuşlar ve insanlar gibi duyulan sesleri öğrenmeye dair bir davranış mekanizması bulunduğu açıkladı. Fakat, bu tezi destekleyecek yeterli kanıt olmadığını düşünen uzmanlar da var.

Bu alanda daha önce yapılan araştırmalar, erkek farelerin dişilerle buluşturulduklarında gayet karmaşık "şarkılar" söyleyebildiğini ve bunun kur yapma sürecinin önemli bir parçası olduğunu ortaya koymuştu.

Plus One adlı dergide yayımlanan bulgulara göre, fare serenatları çok yüksek ses üstü dalgalardan, 50 ila 100 kilohertz arasında yapıldığı için insanlar tarafından işitilemiyor. Kaydedilip insanların duyabileceği frekansta dinlendiğinde bu şarkılar kulağa ağlamaklı bir ıslık gibi geliyor.

Çok uzun zamandır farelerin seslerinin tonunu değiştiremedikleri varsayılıyordu. Ses öğrenme diye adlandırılan bu yetiye, doğada çok az canlı sahip. Bilinen türler papağanlar ve bülbül, kanarya gibi bazı kuş türleri, balinalar, yunus balıkları, deniz aslanları, yarasalar ve fillerle sınırlı.

Kuzey Carolina'daki Duke Üniversitesi'nde fareler üzerinde deneyler yapan uzmanlar farelerin hem ses öğrenmeyi mümkün kılan beyin devrelerine, hem de davranışsal özelliklere sahip olduklarını ifade ediyorlar.

Çalışmayı yöneten Doktor Erich Jarvis, BBC'ye bu bulguların farelerin çıkardığı seslere ilişkin bütün eski görüşlerini değiştirdiğini açıkladı.

Dr. Jarvis'e göre farelerin ses öğrenme yetileri, bu yelpaze içinde tavukla bülbül ya da maymunla insanın yetileri gözönüne alındığında, ortada bir yerde yer alıyor.

Yapılan deneyde farklı ses tonlarındaki erkek fareler bir araya konulduğunda, uzmanlar 8 haftalık bir süreç içinde seslerin yavaş yavaş değişip birbirine uyum kazandığını fark ettiler.

Dr. Jarvis bunun önemli bir gelişme olduğunu kaydederek, "İki erkek farenin yanına bir dişi koyduğumuzda, iki erkek fareden birinin, sesini diğerininkine uydurduğunu fark ettik. Genellikle sesini değiştiren daha küçük olan oluyor" dedi.

Almanya'da Göttingen'de maymunlar üzerinde araştırmalar yürüten Dr Kurt Hammerschmidt ise, "Ses tonu uyumlaştırması çok inandırıcı bir tez değil" dedi.

Dr. Erich Jarvis ise kuşkuya yer olmadığı konusunda ısrar etti.

Dr. Jarvis "Yeterli sayıda hayvan üzerinde deney yapmadığımız yönünde itirazlar geldi. Ama biz bunu 12 çift fare üzerinde denedik ve her bir çiftte aynı sonucu aldık. En azından bizim gözümüzde bu güvenilir bir sonuçtur ve istatistiki olarak da önemli bir sayıdır" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...