Fareye benzeyen balığın sırrı çözüldü!

Marmara Denizi'nde iki gün önce yakalanan ve yakalayan balıkçıların dahi türü konusunda bir yorum yapamadığı balığın "Chimaera Monstrosa" olduğu belirlendi.

23.09.2010 - 16:37

Fareye benzeyen balığın sırrı çözüldü!

Eklemsi yapısıyla köpekbalığının akrabası olan ve balıkçılar tarafından fare ya da tavşan balığı olarak da bilinen "Chimarea Monstrosa", Türkiye'de daha çok Ege Denizi gibi derin sularda görülüyor.

30 santimetrelik kuyruğu ve kanatları bulunan balığı yakalayan Kenan Balcı'nın bugün İstanbul Üniversitesi'nden bir konuğu vardı. Fen Fakültesi Hidrobiyoloji Anabilimdalı Öğretim Görevlisi Cem Dalyan, haberlerden gördüğü balıkları incelemek üzere bugün Balcı'nın Gürpınar'daki kendi imkanlarıyla oluşturduğu Deniz Canlıları Müzesi'ne geldi.

DHA'nın haberine göre; Dalyan balıkla ilgili şunları söyledi:

"Bu tür, daha çok Ege ve Akdeniz'de 200 metrenin altında yaşayan bir türdür. Ekonomik ve halk tarafından tüketilen balık çeşitleri yüzeye yakın yaşadığı ve balıkçıların bu kadar derinlerde avlanmaması nedeniyle bu türler çok sık karşımıza çıkmıyor. Hamsi sürüsüyle beraber yakalandığını öğrendiğimiz bu balıklardan bir kaç numune alarak üniversitemizde incelemelerde bulunacağız. Daha sonra ise uluslararası bir makale yayınlayarak bu türün Marmara Denizi'nde de bulunduğunu bilim camiasına duyuracağız."

YENEBİLİYOR
Kanatları ve yaklaşık 30 cm'lik kuyruğuyla oldukça ürkütücü bir görüntüsü olan balığın yenmesinde ise herhangi bir sorun olmadığı öğrenildi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...