Fazla gerçek bulununca diziyi yasakladılar

Çin’de karanlık işler çeviren komünist yetkilileri ve onların metreslerini anlatan dizi gerçekçi anlatımının kurbanı oldu.

24.12.2009 - 13:45

Fazla gerçek bulununca diziyi yasakladılar

Servet, cinsellik, aldatma, yolsuzluk ... Komünist Çin’de bile pembe diziler bu konular üzerine yazılıyor ve çok izleniyorlar. Ülkenin en popüler pembe dizilerinden bir olan ‘Salyangoz Evi’ de bu konuları işliyordu.

Aylardır milyonlarca Çinli’yi ekran başına toplayan dizide, halkın yüzde 85’inin yaptığı gibi mortgage kredisi alan ancak bunun altından kalkamayan iki kız kardeşin hikayesi anlatılıyor. Kardeşlerden biri kolay para kazanma yolu olarak bir Komünist Parti yetkilisinin metresi olur, sonrasında da siyasi komplo ve yolsuzluklarla dolu çetrefilli olaylar gelişir.

Gelişen olayları çok başarılı ve gerçeğe uygun olarak yansıtan dizi, bu başarısının kurbanı oldu. Dizi kısa süre önce çok ‘gerçekçi’ olduğu gerekçesiyle sansürlendi.

Çin Radyo, Film ve Televizyon Denetim Kurulu’nun aldığı karardan sonra tüm ulusal ve yerel kanallarda dizinin yayını durduruldu.

GERÇEK YOLSUZLUK HİKAYESİ
Dizide, hikayenin geçtiği şehrin ve kişilerin adı verilmiyor. Ancak izleyiciler, 2006’da Shanghai’ın üst düzey pek çok yerel yetkisinin tasfiyesi ile sonuçlanan temizlik operasyonu ile dizide anlatılanlar arasındaki benzerliklere dikkat çekiyor.

Çin’de ‘mortgage kölesi’ denilen ve borçlarını ödemeyemediği için farklı yollara sapan kişilere günlük hayatta çok sık raslanıyor. Bu nedenle dizinin baş kahramanları ve yaşadıkları izleyici için hiç de yabancı değil.

Bağımsız bir gazeteci-yazar olan As Tu Qiao sansürün nedenini, toplum için en hassas ve kaygı verici konulardan biri olan emlak fiyatlarındaki ani artış ve yarattığı trajedilerin dizide açıkça işlenmesi olarak gösterdi.

İNTERNET SANSÜRÜ DELDİ
‘Salyangoz Evi’ni artık Çin televizyonunlarından izlemek mümkün değil belki ama teknoloji sansürü deliyor. Dizinin henüz televizyonda gösterilmemiş bölümleri yüzlerce internet sitesinde yayınlanıyor ve indirilebiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...