Fener ve Balat The Guardian'a konu oldu

"İstanbul’un yeni yaratıcı merkezi, Osmanlı esintilerini muhafaza ediyor" başlığıyla yayınlanan makalede, her iki semt için "tasarım bölgesi" ifadesi kullanılırken, son dönemdeki pozitif değişime değinildi

Haberler - Anadolu Ajansı 04.09.2015 - 12:24

Fener ve Balat The Guardian'a konu oldu

Fatih'in tarihi Fener ve Balat semtleri, İngiltere’nin ünlü gazetesi The Guardian’a konu oldu.

Gazetede "İstanbul’un yeni yaratıcı merkezi, Osmanlı esintilerini muhafaza ediyor" başlığıyla yayınlanan makalede, Tarihi Yarımada'da kültürel çeşitliliğiyle dikkati çeken Fener ve Balat'ın, şehrin en trend bölgelerinden biri olduğuna, eski yapıların galeri ve restoran olarak kullanılmaya başladığına yer verildi.

Makalede, her iki semt için "tasarım bölgesi" ifadesi kullanılırken, son dönemdeki pozitif değişime değinildi. Restorasyon süreciyle terk edilen ve harabeye dönmüş pek çok binanın restore edildiği; restore edilen tarihi binaların artık galeri, restoran ve atölye olarak kullanıldığının altı çizildi. Makalede, semtin eski sakinlerinin yanı sıra sanatçılar ve tasarımcıların da bölgeye geri döndüğü belirtildi.

The Guardian'daki makaleye ilişkin değerlendirmede bulunan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Tarihi Yarımada’nın uzun yıllar sonra geçmişteki değerine tekrar kavuşması ve bu etkinin Türkiye dışına taşmasının son derece mutluluk verici olduğunu ifade etti.

Demir, amaçlarının tarihi Fener ve Balat semtleri başta olmak üzere bölgeyi turizm, sanat ve tasarım dendiğinde sadece İstanbul’da değil, dünyada da akla gelen ilk yerlerden biri haline getirme olduğunu kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...