'Festival çok güzel gelsene!'

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 8 Mayıs’tan itibaren Ankaralı sinemaseverlerle buluşacak.

'Festival çok güzel gelsene!'

"Festival Çok Güzel Gelsene" sloganıyla 8 Mayıs'ta başlayacak "Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali", Ankaralıları sinema salonlarına çekecek.

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Halime Güner, yaptığı açıklamada, 17 yıldır sürdürülen festivalin geldiği nokta dolayısıyla sadece Ankara'nın değil bütün Türkiye'nin gururu olduğunu söyledi.

"Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali"nin dünyadaki uluslararası festivaller içinde önemli bir yer edindiğini belirten Güner, aynı ilgiyi yurt içinde de görmek istediklerini dile getirdi.

Güner, festivalin, sinemada, her geçen gün kadının daha yüksek sesle "ben de varım" diyebildiği mecralardan birisi haline geldiğini anlattı.

Cannes ve Berlin film festivallerine bine yakın filmin gönderildiğinin altını çizen Güner, Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'ne gösterilen ilginin de neredeyse bu festivallere yakın olduğunu vurguladı.

FESTİVALDE FIPRESCI'DEN ÖDÜLÜ ALMA ŞANSI
Halime Güner, Ankara'da İstanbul'a kıyasla festivallerin maddi destek bulmakta zorlandığının altını çizerek, uluslararası anlamda elde ettikleri başarıyı daha da taçlandırabilmek için hem özel sektör hem de devlet kuruluşlarından destek beklediklerini dile getirdi.

Festivalin önemine işaret eden Güner, "Festivalimiz, Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliğinin (FIPRESCI) dünyada ödül verdiği tek kadın filmleri festivali. Bir tanıtımsa ülkemiz için bundan daha iyi tanıtım olamaz, bir kültür sanatsa bundan daha kucaklayıcı olamaz" dedi.

YAPIMCI OLMAK İSTEYEN KADINLARA FIRSAT
Yapımcı Zeynep Özbatur Atakan bu yıl Bilge Olgaç Başarı Ödülü'nün sahiplerinden biri olarak festivalin konuğu olacak.

Festival programı kapsamında 9 Mayıs'ta Atakan "Kadınlar için Yapımcılık Atölyesi" ve FIPRESCI Başkanı Alin Taşçıyan da "Kadınlar için Film Okuma Atölyesi" düzenleyecek.

Sayfa Yükleniyor...