Fillerin başı dertte

Tek seferlik fildişi satış izni, öldürülen fil sayısını 7 kat artırdı.

Anadolu Ajansı 12.03.2010 - 14:43

Fillerin başı dertte

Uluslararası topluluk, bu hafta sonundan itibaren Tanzanya ve Zambiya'nın bir kereliğine toptan fildişi satışına izin verilmesi önerisini yeniden tartışacak. Kenya yetkilileri ise buna kesinlikle karşı.        


Yetkililer, 4 ülkenin fildişi satışına bir kereliğine izin verilmesi kararının alındığı 2007'den bu yana öldürülen fil sayısının 7 kat arttığını belirttiler.        

Kenya Yabanhayatı Koruma yetkililerinden Patrick Omandi, 2007'de Kenya'da sadece 37 fil öldürülmüşken, geçen yıl öldürülen fil sayısının 271'e çıktığını söyledi.        

Omandi, fildişi satışının bir kez daha serbest bırakılmasının, iddia edilenin aksine öldürülen fillerin sayısını azaltmadığını, rakamların gösterdiği gibi artırdığını kaydetti.        

Fildişi satışı nedeniyle binlerce yıldır doğal hayatın içinde yaşayan yerli kabilelerin avcılığa başladığı, bunda da bir çift dişin ortalama 2 bin dolara satılmasının büyük payı olduğu kaydedildi.       

Kenya yetkilileri özellikle uzun bir ortak sınıra sahip oldukları Tanzanya'nın fildişi stoklarını satmak istemesine kızıyorlar.        

Kenya'nın Masai Mara ve Tanzanya'nın Serengeti ulusal yaban hayat parkları uzun bir ortak sınırı paylaşıyor.       

Nesli Tehlikede Olan Türlerin Uluslararası Ticareti Konvansiyonu'na (CITES) üye 175 ülkenin temsilcileri, 13-25 Mart tarihlerinde Katar'da biraraya gelecek.        

Toplantıda, bir kereliğine fildişi satışına izin verilmesi önerisi ele alınacak.        

90 tonluk fildişi stokunu satmak isteyen Tanzanya, 1989'da 55 bin olan ülkesindeki fil nüfusunun 2007'de 137 bine çıktığını ileri sürüyor. 21 tonluk stokunu satmak isteyen Zambiya ise, 27 binlik fil nüfusunun düzenli olarak arttığını iddia ediyor.        

Omandi bu iki ülkedeki fil nüfusunun iyi durumda olmasına rağmen Afrika'nın diğer ülkelerinde fillerin tükenmek üzere olduğunu belirtti.        

Sierra Leone'de son fil geçen Aralık ayında öldü, Senegal'de ise 10'dan az fil kaldı.        

Avcılık 1979'da 1,3 milyon olan Afrika'daki toplam fil sayısını, CITES'in fil avını yasakladığı 1989'da 600 bine indirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...