Fındık acı biberle buluştu

Onlarca çeşit ürünün içerisine giren fındık, şimdi de 7 çeşit baharatla buluşarak kahvaltılarda ezme olarak yerini almaya başladı.

11.08.2011 - 12:24

Fındıkçım Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Pazarlama ve Satış Müdürü Mustafa Dalman, fındık ürün çeşitlerini artırmak istediklerini söyledi.

Dalman, hedefleri doğrultusunda fındık krokan, sütlü fındık kreması, kavrulmuş fındık, kakaolu fındık kreması gibi onlarca çeşit ürünü satışa sunduklarını ifade ederek, ''Yaklaşık 7 ay önce de acılı fındık ezmesiyle tüketicilerimizin karşısına çıktık. Fındığa farklı lezzetler katmak için acılı fındık ezmesi ürettik. Dünyada acılı fındık ezmesini ilk olarak biz üreterek, satışa sunduk'' diye konuştu.        

Acılı fındık ezmesinin yüzde 60 fındık, yüzde 40 baharat içerdiğini anlatan Dalman, şöyle devam etti:       

''Acılı fındık ezmemiz, yüzde 100 doğal ve trans yağ içermiyor. İsviçre, Fransa, İngiltere ve Hollanda'dan ürünü satmak isteyen bazı firmalar bize ulaştılar. Acılı fındık ezmesi çerezlik kavrulmuş fındığın ezme haline getirilerek hazırlanıyor. Acılı fındık ezmesinin içinde pul biber, kırmızı toz biber gibi toplam 7 çeşit baharat bulunuyor.''        

Dalman, acılı fındık ezmesinin üretim merkezi olan Giresun'da üç şubede, Ordu'da bir şubede ve Trabzon Hava Limanı'nda satışa sunulduğunu vurguladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...