Romantizmin şehri olarak bilinen Fransa'nın başkenti Paris bu aralar başka bir şey ile anılıyor: Boşanma Fuarı. Her iki evlilikten birinin bittiği Fransa'da 2007'de 130 bin kişi boşanmak için başvurmuş. Bu sayı 30 yıl önce ise 50 bin kişiymiş.

"Yeni Başlangıç" adlı ilk kez açılacak olan fuar, danışmanlar, hukuk firmaları ve boşanma sonrası bireylerin hayatlarına devam etmeye yönelik hizmetleri, tarot kartları okuyanları ve özgüven koçları gibi servislerin olduğu 60 standda servis verecek.

İki gün sürecek festivalde "Kendi imajını yeniden fethetmede plastik cerrahinin rolü" ve "Gestalt metodlarıyla partnerinizi yeniden baştan çıkarmanın yolları" gibi konferanslar verilirken bir yandan da "İnternette tanışmak" ve "Ayrılık: Bir avukat ne yapar?" gibi seminerler de var.

Festivali düzenleyen Brigitte Gaumet, fuar fikirini Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 2007'de ikinci eşi Cecilia'dan ayrılınca tasarlamış: "Boşanan bir sürü insan var ve hepsi yeniden ayakları üzerinde nasıl durabileceğine dair bilgi almaya çalışıyor. Bir Evlilik Fuarı'mız var, neden boşanma da olmasın."

Gaumet haftasonunda fuarı 4 bin kişinin gezdiğini söyledi ve "İlk kez açılan bir fuar için bu büyük başarı" yorumunda bulundu. Charles Rene ve Verena Carlo da fuara katılıp avukatla konuşmak için sırada bekleyenlerdendi.

İkisi de evli ama birbiriyle değil. İkisi de uzun süredir evli oldukları eşlerini en acısız şekilde bırakıp hayatlarına devam etmek istiyor. İki çocuk babası olan 46 yaşındaki Rene, "Bir avukat seçmek oldukça karmaşık ve bunu açıp ilan sayfalarından yapamazsınız" diyor.