Fransa'ya kızıp restoranın adını sildiler

22 senedir 'Le Pecheur' adıyla hizmet veren balık restoranı, Fransa'nın 'soykırım' tasarısına tepki göstermek için isminden vazgeçti.

Haberler 27.12.2011 - 14:50

Fransa'ya kızıp restoranın adını sildiler

Tarabya'daki Le Pecheur Restaurant'ın sahipleri Osman ve İbrahim Biberoğlu Fransa meclisinin 1915 olaylarının 'soykırım' olmadığı yönündeki ifadelerin suç sayılmasını öngören yasa teklifini kabul etmesi ve artık olayları 'soykırım' olarak tanımlamayanlara ceza verme kararını ilginç bir yöntemle protesto etti.

22 yıllık restoranlarının adını siyah bir perdeyle kapatan işletme sahipleri, perdenin üzerine de Türk bayrağı astı.

İkili konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"21.12.2011 tarihinde Fransa Ulusal Meclisin’ de, Türkiye Cumhuriyeti aleyhine olan ve bağnaz bir düşünceyle sözde Ermeni soykırım iddialarının inkarının suç sayılmasına ilişkin kabul edilen yasayı reddetmekle birlikte bundan dolayı duyduğumuz hassasiyetten sebep hem şahsımız hem de müşterilerimiz adına tepki olarak, 22 sene boyunca ‘’ Le Pecheur ‘’ adıyla hizmet verdiğimiz balık restaurantımızın adını kaldırıyoruz."

FRANSIZ ŞARAPLARINI MENÜDEN ÇIKARAN DA VAR
Londra'nın dünyaca ünlü Sofra restoranlar zincirinin sahibi Türk işadamı Hüseyin Özer de, Fransa Meclis'inde kabul edilen sözde Ermeni soykırımı iddialarının inkârını suç sayan yasa teklifinin onaylanması tepki olarak, restorantlarının içki menüsünden Fransız şaraplarını çıkarıyor.

Ünlü işadamı Hüseyin Özer, "Fransız Parlamentosunun aldığı karar çok yanlış. Bunu şiddetle kınıyorum. Bundan böyle de restoranlarımda Fransız şarabı satmayacağım" dedi.

BROŞÜR DAĞITACAK
Londra'da yaşayan bir Türk işadamı olarak konuya duyarsız kalmasının söz konusu olamayacağını ve İngiltere'deki işadamlarının da tepkisini demokratik yollarla ortaya koyması gerektiğini ifade eden Özer, “ Bu konuyla ilgili olarak broşür bastırıyorum. Restoranlarımıza gelen müşterilerimize dağıtağız. Fransa'nın yaptığı yanına kalmasın istiyoruzö dedi.

Sayfa Yükleniyor...