Fransız erkekleri maço çıktı

Fransız erkeklerinin çoğu çocuk bakımını 'kadın işi' olarak görüyor...

Haberler 11.05.2009 - 09:44

Bebeklerin altını değiştiren, çocukların ev ödevlerine yardım eden, hatta ev işlerinde yardımcı olabilmek için yoğun çalışma temposunu bile rölantiye alan bir erkek, kadınların büyük bir bölümünün hayalini süsler. Ancak hayatın gerçekleri, peri masallarındakinden biraz farklı... Fransız Nüfus Araştırmaları Enstitüsü'nün yaptığı bir araştırmaya göre, Fransa'daki babalar, çocukların yetiştirilmesi konusuyla neredeyse hiç ilgilenmiyorlar. Çocuk yetiştirmek Fransa'da hâlâ "kadın işi" olarak görülüyor.

Kadınların yüzde 80'i çalışıyor

Aslında Fransa'da ebeveynlerin işini kolaylaştıran mükemmel bir kreş ve yuva sistemi var. Ancak bu bile kadınların omuzlarındaki yükü azaltmaya yetmiyor. Çünkü otuz ila elli beş yaş arası Fransız kadınlarının yüzde sekseni çalışıyor. Dolayısıyla iş yerindeki hengame biter bitmez, koşuşturmaca evde kaldığı yerden devam ediyor.

"Ev işi bana göre değil"

Hem iyi bir anne, ev hanımı ve eş olmak, hem de kariyer yapmak... Fransa'daki kadınlar bazen bu işlerden hangi birine yetişeceklerini şaşırıyorlar. Genel şikayet, hayat arkadaşından yeterli yardımı görememek. Erkeklerinin çoğu "ev işi pek bana göre değil" diye düşünüyor. Peki, bu durumda Fransız erkeklerinin büyük bir bölümü "maço" mu? Paris'ten 27 yaşındaki Kerim, "Hayır, maço değilim. Ancak ev işleriyle ilgilenecek zamanım yok. Kirlilerini kirli sepetine atıp, yıkanıp ütülenmesini bekleyen erkeklerdenim" diyor.

Serge ise belki de tüm kadınların hayallerini süsleyen "yeni nesil baba"lardan biri. Strasbourg'la Paris arasında sürekli mekik dokuyan 42 yaşındaki işadamı, aynı zamanda iki çocuk babası. Serge, "Evet, ev işleriyle ilgileniyorum tabii ki. Örneğin bahçeyle ilgileniyorum ve çamaşırları yıkıyorum. Ancak benim yetiştiğim çevrede durum daha farklı. Adeta bir zorlama söz konusu. Erkekler ev işi yapmaya zorlanıyorlar. Onlara kalsa, hiçbir şey yapmazlar" şeklinde konuşuyor.

Babalar sadece "hafif" görevler üstleniyor

Paris Nanterre Üniversitesi'nde araştırmacı olan Pascal Sebille, yapılan araştırmanın, babaların çocuk yetiştirmede üstlendikleri görevlerin, oyun oynamak, çocukları yatırıp onlara kitap okumak gibi "hafif" işlerle sınırlı olduğunu gösterdiğini belirtiyor. Sebille, "Seksenli yıllarda yeni bir baba imajı ortaya çıkmıştı. Bu yeni nesil babalar, çocuk yetiştirmede daha çok rol alıyorlardı. Bugünse... Evet, babalar bir takım görevler üstleniyor, ancak bunlar beklentileri karşılamaktan uzak." açıklamasını yapıyor.

Fransa'da kadınların yaklaşık yarısı, en azından çocuklar ilkokula başlayıncaya kadar kazancı daha düşük olan "part time" işlerde çalışıyor. Eğer büyükanne ve büyükbaba yakınlarda oturmuyorsa ya da ailenin bütçeleri, "nounou" adı verilen çocuk bakıcılarına yetmiyorsa ortada fazla bir seçenek de kalmıyor. Çünkü Fransa'da çarşamba günleri okullar kapalı ve birilerinin ufaklıklarla ilgilenmesi gerekiyor. Çarşambaları çocuklarla ilgilenmek için işten izin alanlar da genellikle kadınlar oluyor.

Kadının toplumdaki geleneksel rolü değişmediği sürece bu konuda durum pek ümit verici görünmüyor. Fransa’da kadınlar uzun bir süre daha yeni "nesil babalar" yerine "maçolara" talim etmeye devam edecek gibiler.

Sayfa Yükleniyor...