Ülkenin batısındaki Sankt Pölten mahkemesinde kamuoyuna kapalı olarak yapılan duruşmanın ilk iki gününde yöneltilen suçlamaları kısmen kabul eden 73 yaşındaki Josef Fritzl, kızı Elisabeth'in mahkeme salonuna görüntülü olarak yansıtılan 11 saatlik ifadesinin ardından tüm suçlamaları kabul ettiğini açıkladı.

İlişkili Haberler


Yargıç Andrea Humer'in "neden tüm suçlamaları bugün kabul ettiği" sorusuna Fritzl, "kızı Elisabeth'in ifadesi üzerine" yanıtını verdi.

Federal savcı Christiane Burkheiser'in hazırladığı 27 sayfalık iddianamede Josef Fritzl, "Cinayet, köleleştirme, tecavüz ve ensest ilişki" ile suçlanıyor.

Olayın kurbanı Elisabeth'in ifadesi sona erdiği için bugünkü üçüncü duruşmanın da kamuoyuna açık yapılması kararlaştırıldı.

Yargılamanın planlanan süreden daha hızlı ilerlediğini belirten mahkemenin basın sözcüsü Franz Cutka, kararın bugün açıklanabileceğini bildirdi.

SÖZ FRITZL'IN PSİKİYATRINDA
Evinin bodrum katında yıllarca tuttuğu kızı ve kızından olan çocuklarına yaptığı eziyet nedeniyle tutuklanan Josef Fritzl'in yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında sanığın psikolojik durumu ele alınacak.

Fritzel hakkında 130 sayfalık bir rapor düzenleyen psikiyatrist Dr. Adelheid Kastner'in bugün mahkemede uzman tanık sıfatıyla ifade vermesi bekleniyor.

Kastner'in ifadesinin özellikle Fritzel'in mahkum olması durumunda cezasını çekmek üzere hangi cezaevine gönderileceği konusunda yardımcı olması bekleniyor.

Savcılık psikolojik sorunları olan hükümlülerin bulunduğu cezaevine gönderilmesini talep ediyor. Bu cezaevlerine genellikle yine suç işleme potansiyeli olan hükümlüler gönderiliyor.

Fritzl'in ağır bir kişilik bozukluğu sorunu yaşadığı da bildiriliyor.

İlk iki gün duruşmaları izlemelerine izin verilmeyen basın ve izleyiciler de bugün duruşma salonuna alınacak.

Davanın ilk iki gününde 24 yıl boyunca alıkonan Elisabeth Fritzl'ın ifadesinin yer aldığı 11 saatlik video kaydı izlenmişti.

Aileyi korumak için kapalı kapılar ardında görülen davada, Josef Fritzl'ın kayıtları büyük bir dikkatle dinlediği belirtiliyor.

KARAR YARIN AÇIKLANABİLİR
Mahkeme sözcüsü Franz Cutka kararın Perşembe günü açıklanabileceğini söyledi.

24 YILLIK ESARET
Öz kızı Elisabeth'i 11 yaşından itibaren taciz ettiği belirtilen Josef Fritzl, kızı 18 yaşına bastığı gün onu evinin bodrumuna kilitleyerek, eşi ve diğer çocuklarına, kızının evden kaçtığını söyledi.

Eşini ve çocuklarını bu yalana inandırmak için kızının ağzından mektuplar yazan Fritzl, evinin bodrumunda ses geçirmeyen özel bir sığınak inşa ederek onu 24 yıl boyunca burada rehin tuttu. Özel sığınakta kızına tecavüz eden Fritzl, bu ensest ilişkiden toplam 7 çocuk sahibi oldu.

Gürültü yapan, ağlayan veya rahatsız olan çocuklarını zaman zaman kendi evinin kapısına, Elisabeth'in ağzından yazılmış bir mektupla birlikte bırakan Fritzl, karısını da bu yalana inandırdı. Fritzl, böylece öz kızından sahip olduğu çocuklardan üçünü sığınaktan yukarı çıkardı.

Karısı ve komşularının şüphelenmediği bu durumu 24 yıl boyunca sürdüren Fritzl, öz kızından olan çocuklarından hiç güneş yüzü görmemiş 19 yaşındaki Kerstin'in hastaneye kaldırılmasıyla, geçen yıl 28 Nisanda yakayı ele verdi.

Fritzl'in öz kızından olan çocuklarından birini, doğumdan hemen sonra sığınaktaki sobaya atarak yaktığı da ortaya çıktı.

Yakılan çocuğun yaşadığı halde sobaya atıldığı kanıtlanırsa Fritzl, cinayet suçundan da yargılanacak. Yaptıkları, ülkede olduğu kadar dünyada da büyük yankı uyandıran Fritzl'in ömür boyu hapse mahkum edilmesi berkleniyor.