Fritzl, suçlamaları kısmen kabul etti

Avusturya'da kızını 24 yıl hapsedip ondan 7 çocuk sahibi olan korkunç baba Josef Fritzl, ilk duruşmada "ensest ilişki ve özgürlüğü kısıtlama" suçlarını kabul etti.

16.03.2009 - 11:30

Fritzl, suçlamaları kısmen kabul etti

Cinayet, tecavüz, ensest, zorlama, zorla hapsetme ve köleleştirme suçlarıyla yargılanan Josef Fritzl, başkent Viyana'nın batısındaki St. Poelten kasabasında mahkeme salonuna mavi bir dosya ile yüzünü gizleyerek geldi.  Kamuoyuna kapalı olarak yapılan duruşmada, iddianamenin okunmasının ardından yargıcın soruları yanıtlayan Josef Fritzl, "tecavüz, köleleştirme ve cinayet suçlarını ise kabul etmediğini" bildirdi.


Avusturya'nın doğusundaki Sankt Polten kasabasında görülecek davanın bu hafta sonuçlanması, kararın da Cuma günü açıklanması bekleniyor.

Yaklaşık bir yıl önce tutuklandığı günden beri kasabada nezaret altında tutulan Fritzl cinayet suçundan hüküm giymesi halinde ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilecek. 73 yaşındaki Fritzl'in yargılanacağı davaya medya da yoğun ilgi gösteriyor. Davanın ilk duruşması için 200 kadar gazetecinin Sankt Polten kasabasında olduğu sanılıyor. Ancak mahkeme salonuna girişlerine izin verilecek gazeteci sayısı 100'den az.

Basına ve kamuoyuna kapalı olarak yapılan duruşmanın ilk on dakikasında devlet televizyonu ORF ile ulusal haber ajansı APA'nın görüntü almasına izin verildi. Bu arada, duruşma salonuna iddianamenin okunmasını izlemek üzere alınan 90 kadar gazetecinin, sanık ve kurbanların ifadelerine ilişkin haber yazmalarına yasak getirildi. Sankt Pölten eyalet mahkemesi yetkilileri, iddianamenin okunmasını izlemek üzere salona alınan gazetecilerden sanık ve tanık ifadeleriyle savcının sunacağı delillere ilişkin haber yazanların altı aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılacağını bildirdiler.

Avusturyalı yetkililer mahkeme binası üzerini uçuşa kapalı bölge ilan etti. Kararın nedeni medya kuruluşlarının helikopterlerle görüntü almasının önlenmesi. Duruşma sırasında ise kanıtlar kapalı kapılar ardında sunulacak; Fritzl ailesi mensuplarının özel hayatına saygı göstermek amacıyla, bu sırada mahkeme salonunda herhangi bir gazeteci ya da başka bir izleyici olmayacak.

27 SAYFALIK İDDİANAME

Fritzl hakkında hazırlanan 27 sayfalık iddianame federal savcı Christiane Burkheiser tarafından okundu. Fritzl'in sorgulanmasının ardından kurban Elisabet Fritzl'in daha önce videoya kaydedilen ifadesi mahkeme heyetine ve jüri üyelerine gösterildi.

Duruşma salonunda yargıç, savcı ve avukatların yanı sıra 4 kadın ve 4 erkekten oluşan sekiz kişilik bir jüri de görev yapıyor. Jüri üyelerinin adil bir karar vermelerine yardımcı olabilmek amacıyla iki profesyonel hakim de kendilerine hukuki destek veriyor.

24 YILLIK ESARET

Öz kızı Elisabeth'i 11 yaşından itibaren taciz ettiği belirtilen Josef Fritzl, kızı 18 yaşına bastığı gün onu evinin bodrumuna kilitleyerek, eşi ve diğer çocuklarına, kızının evden kaçtığını söyledi.

Eşini ve çocuklarını bu yalana inandırmak için kızının ağzından mektuplar yazan Fritzl, evinin bodrumunda ses geçirmeyen özel bir sığınak inşa ederek onu 24 yıl boyunca burada rehin tuttu. Özel sığınakta kızına 24 yıl boyunca tecavüz eden Fritzl, bu ensest ilişkiden toplam 7 çocuk sahibi oldu.

Gürültü yapan, ağlayan veya rahatsız olan çocuklarını da zaman zaman kendi evinin kapısına, "Elisabeth'in ağzından yazılmış bir mektupla" birlikte bıraktı, karısını da bu yalana inandırdı. Fritzl, karısını inandırdığı bu yöntemle, öz kızından sahip olduğu çocuklardan üçünü sığınaktan yukarı çıkardı.

Karısı ve komşularının şüphelenmediği bu durumu 24 yıl boyunca sürdüren Fritzl, öz kızından olan çocuklarından hiç güneş yüzü görmemiş 19 yaşındaki Kerstin'in hastalanarak hastahaneye kaldırılmasıyla, geçtiğimiz yıl 28 nisan günü yakayı ele verdi.

Fritzl'in öz kızından olan çocuklarından birini, doğumdan hemen sonra, sığınaktaki sobaya atarak yaktığı da ortaya çıktı.

Yakılan çocuğun yaşadığı halde sobaya atıldığı kanıtlanırsa Fritzl, cinayet suçundan da yargılanacak. Yaptıkları, ülkede olduğu kadar dünyada da büyük yankı uyandıran Fritzl'in ömür boyu hapse mahkum olacağı belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...