NTV

Fuhuşa en çok talep İspanyollardan

Anadolu Ajansı

Yaşam

İspanya'da Hayat Kadınlarını Topluma Kazandırma Derneği'nin (APRAMP), kadın fuhuş ticaretini önlemeye yönelik yayınladığı kitapçığa göre, Avrupa'da fuhuşa en fazla talep gösterenler İspanyollar...

Yayınlanan araştırma sonucuna göre, İspanyolların yüzde 39'unun en az bir kez hayat kadınıyla birlikte olduğu belirtilirken, Avrupa'daki sıralamada bunu yüzde 19 ile İsviçreliler, yüzde 15 ile Avusturyalılar, yüzde 14 ile Hollandalılar ve yüzde 13 İsveçliler izledi.

Uluslararası Göç Örgütü'nün verilerini de kullanan APRAMP, Avrupa'daki toplam nüfusun yüzde 74'üne denk gelen 25 AB ülkesinde, yaklaşık 700 bin hayat kadını olduğunu ve bunun reşit kadınların yüzde 0,63'üne denk geldiğini açıkladı.

APRAMP başkanı Rocio Nieto, her yıl fuhuş için Avrupa kentlerine 500 bine yakın kadın ve kız çocuğu getirildiğini belirterek, ''Bu sömürü, fuhuşa talep olmasından kaynaklanıyor. O yüzden, mafya gruplarının ve aracıların dışında hayat kadınlarıyla olmak isteyenlerin de cezalandırılması gerekir'' diye konuştu.

İspanyol hükümetinin eşitliklerden sorumlu devlet sekreteri Laura Seara da, hayat kadınlarını fuhuştan kurtarmak ve korumak için çok kısa bir süre içinde birkaç bakanlığı kapsayacak bir protokol imzalayacaklarını duyurdu.

Öte yandan Valencia kentinde, Nisan ayından bu yana halk otobüslerinde ve metroda konulan erotik gece kulüpleri ve internet sitelerine ait reklamlar gelen tepkiler üzerine kaldırıldı.