Gary Speed'in ölümüyle ilgili soruşturma

İngiltere'de yetkililer, ada futbolunun dev isimlerinden Gary Speed'in ölümüyle ilgili olarak soruşturma başlatıyor.

29.11.2011 - 12:54

Gary Speed'in ölümüyle ilgili soruşturma

42 yaşındaki Speed hafta sonu evinde ölü bulunmuştu. Speed'in kendisini asarak hayatına son verdiği belirtilmişti.

Ailesi yas döneminde basından ve Speed'in hayranlarından kendilerine anlayış göstermelerini isterken, ünlü eski futbolcu ve teknik adamın ölümünün futbol dünyasında yarattığı şok havası sürüyor.

Gary Speed'in menajeri Hayden Evans, "Gary'nin ailesi bu zor dönemde taziye mesajı gönderen herkese içtenlikle teşekkür ediyor. Gösterilen büyük destek gerçekten yardımcı oldu. Şimdi, ailenin kendi yaslarını tutabilmesi için, saygı gösterilmesini rica ediyoruz." dedi.

Evans, Speed'in ruhsal sağlığında herhangi bir bunalım belirtisine tanık olmadıklarını da belirtti ve "Cuma günü konuşmuştuk. Herşey normaldi. Biz düzenli olarak buluşurduk ve hiçbir belirti görmedik. O yüzden de, olay daha büyük bir şok yarattı." dedi.

ŞOK VE YAS
Ölümünden bir gün önce BBC'de yayımlanan Football Focus (Futbol Odağı) isimli spor programında yorumcu olarak yer alan Speed'in kaybı nedeniyle çeşitli futbol maçlarında saygı duruşunda bulunuluyor.

Başta futbol dünyasından isimler olmak üzere yüzlerce kişi, Gary Speed'in kaybından duydukları şok ve üzüntüyü dile getirdi. Galler milli takımından Speed'in forma arkadaşı olan Manchester United oyuncusu Ryan Giggs "Yıkılmış durumdayım. Gary futbol dünyasındaki en güzel insanlardan biriydi" dedi.

Speed'in Newcastle'da forma giydiği 1998 ile 2004 yılları arasında takım arkadaşı olan Alan Shearer ise "Gary girdiği her ortama ışık saçan birisiydi. Onun arkadaşı olduğum için çok şanslıyım" yorumunda bulundu.

İngiltere başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada Başbakan David Cameron'un Gary Speed'in beklenmedik ölümünden derin üzüntü duyduğu ve ailesinin acısını paylaştığı belirtildi. Açıklamada "Speed'i seven tüm taraftarlar özellikle de Galler'dekiler için çok üzücü bir gündür" denildi.

Galler hükümeti başkanı Carwyn Jones ise “Bu korkunç haberin sonrasında, Speed ailesinin yanındayız” açıklamasında bulundu.

İSTİKRARLI BİR KARİYER
Futbol kariyerine Leed United'in altyapısında başlayan Gary Speed 1992'de Leeds formasıyla o zamanki adıyla Futbol Ligi olan Birinci Lig kupasını kaldırdı. Leeds United formasını 312 kez giyen Speed, 1996'da daha sonra kaptanı olacağı Everton'a transfer oldu.

1998'de Newscastle'la anlaşan Gary Speed, bu kulüpte altı yıl futbol oynadı ve kariyerinin en üst noktasına ulaştı. Speed, 2010 yılında futbolu bırakmadan önce birer yıl Bolton Wonderers ve Sheffield United formalarını giydi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...